Strona głównaPozostałeW jaki sposób zaadaptować poddasze?

W jaki sposób zaadaptować poddasze?

Domy z poddaszem użytkowym stają się coraz bardziej popularne. Nawet skosy w pomieszczeniach nie przeszkadzają nam już tak bardzo ponieważ przez ostatnich kilka lat pojawiło się wiele pomysłów na to jak je sprytnie wykorzystać. Zagospodarowane poddasze to większa powierzchnia dla domu, nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na jej aranżację.

O adaptacji poddasza warto zadecydować już na etapie projektowania domu. Dodatkowy pokój może posłużyć jako mini-siłownia, pokój relaksu lub pokój dziecka.

Adaptacja poddasza a formalności
Aby poddasze mogło zyskać status użytkowego, należy najpierw podjąć odpowiednie procedury. W zależności od tego jak dużych zmian chcemy dokonać, należy złożyć podanie o pozwolenie na budowę lub wyłącznie zamiar zmiany sposobu użytkowania naszego poddasza. Sytuacja ta jednak dotyczy sytuacji, w których na adaptację poddasza decydujemy się później, po postawieniu domu.

Mając w zanadrzu dobrego i sprawdzonego architektów jak ci z www.projektyzwizja.pl, będziemy mogli spać spokojnie. To na jego barkach powinno spoczywać śledzenie zmian w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury. To on również powinien nas poinformować, czy budynek, który sobie wymarzyliśmy spełnia wszystkie normy i przepisy, a jeśli nie, zaproponować drobne i możliwie jak najmniej inwazyjne korekty.

Konstrukcja poddasza użytkowego
Po uzyskaniu pozwolenia i potwierdzeniu, że nasze poddasze spełnia wszystkie warunki konstrukcyjne, można przejść do etapu bardziej przyjemnego. W dachu dobrze jest zamontować okna połaciowe, które będą dostarczać dużą ilość światła. Ważnym elementem są także bezpieczne i niezbyt strome schody łączące poddasze z niższa kondygnacją. W niektórych przypadkach zachodzi potrzeba wzmocnienia stropów, tę decyzję jednak powinien podjąć uprawniony do tego projektant budowlany.

W poddaszach, których przeznaczeniem nie była od początku przestrzeń użytkowa, często brakuje izolacji. W takim wypadku konieczne będzie ułożenie odpowiedniej izolacji akustycznej. Po co? Aby dźwięki z poddasza nie przenikały do niższych kondygnacji. Jest to komfort zarówno dla użytkownika poddasza, jak i dla osób, które zamieszkują tuż pod nim.

Po zakończeniu prac konstrukcyjnych  należy jeszcze tylko wykonać posadzkę. Materiał, z którego zostanie wykonana powinien być nie tylko ładny i estetyczny, ale dobrze by spełniał także dodatkową funkcję wyciszającą. Na koniec urządzamy przestrzeń poddasza uwzględniając wszystkie – mniejsze lub większe – skosy.

.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne