Strona głównaBiznesCo warto wiedzieć kupując samochod?

Co warto wiedzieć kupując samochod?

Dużo osób zdaje sobie sprawę, że posiadanie własnego samochodu to rozmaite zalety. Bez wątpienia można pokonywać kolejne kilometry nie tylko stosunkowo szybko, ale przede wszystkim wygodnie i komfortowo. Macie zamiar kupić niedługo używany pojazd, aby zapewnić sobie te wszystkie wyżej wymienione zalety? Pamiętajcie, że nie jest to takie łatwe zadanie, jak komuś może wydawać się na samym początku. Na co trzeba zwracać uwagę? Jakie aspekty są tutaj najbardziej istotne, aby wydać pieniądze na coś sprawdzonego i potem – kolokwialnie pisząc – nie pluć sobie w brodę z powodu podjęcia złego wyboru?

Jak zweryfikować przebieg pojazdu?

O stanie konkretnego auta dużo mówi jego przebieg. Niestety, to, co widzimy na pierwszy rzut oka nie zawsze musi być prawdą. Są bowiem oszuści, którzy przekręcają po prostu stan licznika, aby pokazywał on mniejsze wartości. Dzięki temu chcą bowiem sprzedać drożej konkretne samochody. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że auto z przebiegiem 120000 km jest bardziej atrakcyjną opcją niż na przykład pojazd mający 2 razy tyle w tej kategorii, prawda? Dobrym pomysłem jest też bez wątpienia sprawdzenie numeru vin. Warto poprosić sprzedawcy, aby podał najważniejsze informacje związane z tym tematem. Co to konkretnie jest? Trzeba wiedzieć, że samo słowo vin to skrót od angielskich wyrazów Vehicle Identification Number. Pamiętajcie, że numer ten zostaje nadany pojazdowi przez jego producenta – w celu ułatwienia identyfikacji. Jak następuje sprawdzenie numeru vin? Jest on najczęściej wybity na tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu samochodu – po stronie kierowcy. Poza tym numer vin może być również obecny na słupku bocznym po stronie kierowcy. Jakie informacje można uzyskać weryfikując to wszystko? W przypadku niektórych modeli jest to właśnie przebieg pojazdu. Poza tym można dowiedzieć się, czy konkretny samochód nie był kradziony. Na tej podstawie można również sprawdzić, czy brał udział w wypadkach drogowych itp.

Dlaczego warto sprawdzić stan lakieru?

Co jeszcze jest bardzo istotne w trakcie zakupu używanego pojazdu? Wiecie już, że konieczne jest sprawdzenie numeru vin. Jeśli sami nie jesteście w stanie tego zrobić, to warto po prostu skorzystać z pomocy kogoś, kto zna się na branży motoryzacyjnej. Poza tym warto zweryfikować stan lakieru. Ważnym przyrządem, które warto mieć przy sobie jest miernik lakieru. Dobrze jest dokładnie oglądać auto z każdej strony. Niestety, często jest tak, że nieuczciwi sprzedawcy starają się zatuszować na przykład niedawne wypadki lub kolizje. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ma to wpływ na ocenę w kontekście zakupu konkretnego samochodu. Oczywiście, warto brać pod uwagę wiek wozu. Nie można oczekiwać, że kilkunastoletnie auto będzie wyglądało tak, jakby dopiero wyjechało z salonu. Jeśli jednak stan lakieru jest podejrzany, to warto dokładnie dowiedzieć się, co jest tego przyczyną. Jeśli obecny właściciel nie będzie potrafił udzielić sensownej odpowiedzi, to jest to zły znak. Prawdopodobnie auto uczestniczyło bowiem niedawno w wypadku i lepiej poszukać czegoś innego.

O czym jeszcze pamiętać?

Co jeszcze wziąć pod uwagę kupując używane samochody? Poznaliście już fakty dotyczące tego, dlaczego tak istotne jest sprawdzenie numeru vin. Wiecie już również, po co sprawdza się stan lakieru. Co jeszcze trzeba zweryfikować? To między innymi stan kierownicy oraz kondycja gałki zmiany biegów. Pod lupę trzeba również wziąć stan foteli. Oczywiście, dobrze jest potem zajrzeć nie tylko pod maskę, ale także pod auto. Osoby, które mają chociaż minimalne doświadczenie będą w stanie zweryfikować, czy stan samochodu – podany w ogłoszeniu – jest zgodny ze stanem faktycznym. Pamiętajcie, aby przed zakupem poprosić o jazdę testową. To sposób na to, aby przekonać się na własnej skórze, jak w praktyce chodzi konkretny wóz. Uczciwy sprzedawca nie będzie robił z tym żadnych problemów. Pamiętajcie również, że w trakcie jazdy testowej to Wy musicie usiąść za kierownicą. Samochód musi być zaś weryfikowany biorąc pod uwagę różne warunki i osiągane prędkości.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne