Strona głównaUncategorizedDoświadczenia umożliwiające dziecku proces adaptacji i rozwoju

Doświadczenia umożliwiające dziecku proces adaptacji i rozwoju

Rozwój psychiczny, fizyczny i emocjonalny jest bardzo skomplikowany w ciągu całego życia człowieka, począwszy od narodzin, a skończywszy na życiu dojrzałym. Wymaga on od naszego organizmu bardzo wielu nieustannie następujących zmian. Proces ten jest długotrwały i niejednostajnie nasilony. Związane jest to ze zmiennością środowiska, w którym żyjemy i potrzebą przystosowania się do warunków swojego otoczenia.  Niewątpliwie istotnym etapem naszego życia jest zmiana otoczenia z domowego na szkolne. Odpowiedni proces adaptacyjny dziecka w tym wieku jest szalenie ważny w dalszym toku rozwoju. Stąd też na szkołach i przedszkolach spoczywa ogromny ciężar stworzenia odpowiednich warunków dla adaptacji biologicznej, kulturowej i społecznej.

Naturalny rozwój jest szalenie ważny!

Odnosząc się do nowej podstawy programowej oraz zapisów dotyczących zadań przedszkola nauczyciele organizują zajęcia wspierające rozwój dziecka. Wykorzystywana jest do tego każda sytuacja i moment pobytu dziecka w placówce. Wszystkie doświadczenia dzieci są efektem realizacji określonego programu wychowania przedszkolnego. Ważne są zarówno zajęcia kierowane, jak i czas odpoczynku, spożywanie posiłków, uroczystości szkolne, wycieczki oraz ubieranie i rozbieranie. Bardzo ważna jest samodzielna zabawa dziecka. Naturalne obszary rozwoju dziecka wskazują na konieczność uszanowania typowych dla tego okresu potrzeb rozwojowych, które spełnia się dzięki dobrze zorganizowanej zabawie, zarówno w budynku, jak i na świeżym powietrzu. Naturalna zabawa dziecka związana jest bowiem z kształtowaniem motoryki i zaspokajaniem potrzeby ruchu.

Miejsce zabawy jest równie ważne?

Niezwykle istotna dla adaptacji i rozwoju jest przestrzeń, w której wychowanek będzie spędzał czas szkolny. Jej odpowiednie zagospodarowanie pozwala dzieciom na różnorodne formy działania. Dlatego też, zaleca się tworzenie w przedszkolu stałych oraz czasowych kącików zainteresowań. Na przykład czytelniczy, artystyczny czy bożonarodzeniowy. Elementem przestrzeni są również zabawki i pomoce dydaktyczne. Ważne jest, by każde dziecko miało możliwość korzystania z nich bez nieuzasadnionych ograniczeń czasowych.

Mając na uwadze, jak duży jest wpływ przedszkola na ukształtowanie rozwoju dziecka należy umiejętnie wybrać placówkę przedszkolną (np. przedszkole Białystok lub przedszkole Bemowo).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne