Strona głównaLifestyleJak zrobić wyśmienitą pizze pepperoni – poznaj nasze wskazówki!

Jak zrobić wyśmienitą pizze pepperoni – poznaj nasze wskazówki!

Pizza pepperoni to jedno z najbardziej klasycznych dań kuchni włoskiej. Pizza sama w sobie jest popularna i uwielbiana na całym świecie. Natomiast pepperoni, to kiełbasa pochodzenia włoskiego. Jest to dodatek, który świetnie się przyjął na całym świecie jako klasyczny dodatek do pizzy. W niniejszym artykule delikatnie przyglądamy się historii pizzy z pepperoni oraz przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek, które mogą być pomocne dla każdego kto planuje przygotować to włoskie danie!

Historia pizzy pepperoni

Historia pizzy wiąże się z Neapolem, a więc miejscem, które słynie z pizzy! Podobno w XIX wieku Neapol był miejscem biednym a pizza była sycącym daniem, często wybieranym przez osoby z klasy robotniczej. Do pizzy dodawało się proste typowe składniki takie jak pomidory, oliwę oraz oregano.

Pepperoni to typowo włoski dodatek, natomiast na terenie Włoch pizza z tą tradycyjną włoską kiełbasą była znana pod nazwą diavola lub salame piccante. Nazwa pepperoni pojawiła się prawdopodobnie w latach 30 XX wieku, w Stanach Zjednoczonych. Nazwa nadana przez Amerykanów stała się bardziej znana w restauracjach na całym świecie od oryginalnych wyżej wspomnianych włoskich określeń. Warto odnotować, że w XX wieku wraz z napływem włoskich imigrantów do USA, pizza zaczęła stawać się jednym z najchętniej zamawianych dań w restauracjach szybkiej obsługi. Trend ten zaczął być widoczny również w Europie. W efekcie dzisiaj pizzę możemy zamówić niemal w dowolnym miejscu na starym kontynencie – również w Polsce (np. pizzeria Szczecin).

Pepperoni jako dodatek do pizzy

Pepperoni to ostra kiełbasa wołowo-wieprzowa, która jest zbliżona do salami, ale nieco ostrzejsza. Dlatego jej nazwa wywodzi się od ostrej papryki. Jest to bardzo popularny dodatek do pizzy. Co ciekawe, potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że kilka lat temu pepperoni zostało ogłoszone najpopularniejszy dodatkiem do pizzy w Stanach Zjednoczonych.

Uniwersalne wskazówki – jak przygotować wyśmienitą pizze pepperoni? 

Zadbaj o świeże i starannie dobrane dodatki
Aby przygotować wyśmienitą pizzę trzeba zadbać o wyjątkowe dodatki. Placek to podstawa, ale to właśnie dodatki determinują wrażenie smakowe. Dlatego warto zadbać o świeże dodatki wysokiej jakości. Tradycyjna pizza pepperoni dobrze się komponuje z rukolą oliwkami oraz z serem mozzarellą.

Samodzielnie przygotowany sos
Aby podnieść walory smakowe warto pokusić się o samodzielne przygotowanie sosu (np. na bazie pomidorów, czosnku, oregano, bazylii i pieprzu). To właśnie sos mocno wpływa na odczucia smakowe. Dlatego ważne jest, aby był starannie rozprowadzony po całym placku. Należy z wyczuciem nałożyć cienką warstwę sosu na placku. Zbyt mała ilość sprawi, że pizza dużo utraci na smaku. Natomiast zbyt duża może zbyt intensywnie przebijać się przez smak dodatków położnych na pizzy.

Wybierz styl amerykański lub włoski
Oczywiście to jak pizza będzie wyglądała w dużej mierze zależy od preferencji gości. Dobrze zaplanować, czy chcemy pizzę w stylu włoskim czy amerykańskim.

Jeśli planujesz zrobić pizzę w stylu włoskim postaw na cienkie ciasto i nie żałuj oliwy z oliwek. Jeśli natomiast preferujesz odmianę amerykańską możesz ser mozzarella zastąpić inną odmianą, a zamiast oliwy na górę pizzy możesz dać sos pomidorowy. Natomiast mozzarella możesz zastąpić innym, który również dobrze się topi i rozciąga.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne