Strona głównaBiznesUkraińcy w Polsce w czasie koronawirusa

Ukraińcy w Polsce w czasie koronawirusa

Aż 60% Ukraińców, którzy podjęli pracę w Polsce, potwierdza, że odczuło skutki trwającej w naszym kraju pandemii koronawirusa. Większość jednak nie chce opuszczać Polski, w marcu wyjechało niecałe 30% pracowników do swojej ojczyzny. To głównie ci, którzy stracili możliwość generowania dochodów w wyniku pandemii, 17% zmniejszono zarobki, a 3% utraciła możliwość wynajmu mieszkania.

Agencje, które prowadzą leasing pracowniczy, potwierdzają jednak, że Ukraińcy, którzy pozostali w naszym kraju, widzą spore szanse na powrót do normalnej rzeczywistości, a większość z nich już podjęła pracę. Pamiętajmy, że większość obywateli Ukrainy nadal wykonuje w naszym kraju pracę fizyczną, w tym na budowach, przemyśle, na halach produkcyjnych. Ogromna grupa zatrudniona jest w handlu i można śmiało potwierdzić, że ich kryzys nie dotknął.

Ukraińcy, którzy wyjechały do ojczyzny po ogłoszeniu pandemii koronawirusa, przyznają, że chcą jak najszybciej wrócić do pracy w Polsce. Wynajem pracowników, który prowadzi większość agencji pośrednictwa pracy, jest już dzisiaj wzmożony. Nie wiadomo jednak, kiedy Polska otworzy granice, a Ukraińcy nie będą musieli przechodzić 14dniowej kwarantanny.

Warto również podkreślić, że nieco zmieniły się nastroje dotyczące pracy w naszym kraju. Wielu Ukraińców potwierdza, że chce zarabiać w Polsce, natomiast odczuwa przykre skutki negatywnego nastawienia ze strony obywateli Polski. Słyszalne są głosy, zgodnie z którymi Ukraińcy mieliby zabierać zatrudnienie Polakom w tych trudnych dzisiaj czasach. To oczywiście nieprawda, ponieważ na krajowym rynku pracy wciąż odczuwalny jest spory deficyt pracowników. Sami pracodawcy już teraz martwią się, że po zakończeniu pandemii nie będą mogli prowadzić swoich biznesów w sposób optymalny, jeśli Ukraińcy nie wrócą do Polski.

Sami Ukraińcy oczekują jak najszybszego otwarcia granic i możliwości ich swobodnego przekraczania. Ci, którzy nie wyjechali do ojczyzny, ale pozostali w naszym kraju, a ich sytuacja jest krytyczna, przyznają, że chcieliby uzyskać finansowe wsparcie ze strony polskiego rządu. Wiele osób wskazuje również na potrzeby pomocy psychologicznej. Pandemia koronawirusa to dla wszystkich trudny czas, na szczęście prognozy jednoznacznie wskazują, że już niebawem nastąpią kolejne etapy odmrażania polskiej gospodarki i wszystko wróci do normy. Ukraińcy nie powinni narzekać na propozycje pracy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne