Strona głównaUncategorizedW jakie materiały modelarskie warto zainwestować na początku?

W jakie materiały modelarskie warto zainwestować na początku?

Modelarstwo to hobby, które wciąż ma wielu fanów. Sztuką sklejania modeli interesuje zarówno starszych wiekiem, jak i nastolatków. Aby jednak móc wykonywać to wymagające cierpliwości zajęcie, trzeba mieć pod ręką odpowiednie materiały modelarskie. Co się do nich zalicza? W co  warto zainwestować na samym początku, a z czym poczekać? Sprawdź sam.

Podstawowa trójka: mata, nożyczki, skalpel

Istnieją trzy podstawowe akcesoria, bez których trudno będzie pracować z modelami. Pierwszym z nich są nożyczki. Ważne jest, aby były dostatecznie ostre, a najlepiej dostępne w dwóch różnych rozmiarach: dużym i małym. Osobom leworęcznym polecane są nożyczki ze specjalnie zaprojektowaną rączką.

Drugim materiałem modelarskim jest oczywiście skalpel. Umożliwia on wycinanie szczególnie wymagających, małych elementów. Jest też idealny do usuwania zbędnego kartonu wewnątrz części, na przykład kół w modelach samochodów. Powinien ciąć bez marszczenia papieru, ale w tej kwestii równie ważna jest technika. Dobrym wyborem na początek będzie skalpel z wymiennymi ostrzami.

Aby jednak móc nim ciąć, niezbędna jest mata. Najlepszym wyborem będzie profesjonalna mata samogojąca, która często wybierana jest przez modelarzy albo… krawcowe. Warto o nią dbać i chronić przed źródłami ciepła, aby nie uległa zniekształceniu. Mając te trzy materiały modelarskie można już przystąpić do pracy – wycinania części.

A co z klejeniem?

Oczywiście, do wykończenia większości modeli potrzebny jest klej. Niektóre produkty mają niewielki klej w zestawie – warto jednak ten materiał modelarski mieć w zapasie. Problemem jest jednak to, który produkt wybrać, bo jest ich całkiem sporo.

Do podklejania elementów, które wymagają wzmocnienia z pomocą tektury, dobrze jest używać kleju bez wody w składzie. W ten sposób ma się gwarancję, że część będzie wyglądała dobrze, nie pomarszczy się i nie zniszczy po sklejeniu. Z kolei elementy wykonane z innych materiałów, na przykład metalu, warto sklejać produktami błyskawicznymi, zapewniającymi trwałe i szybkie łączenie. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku niektórych klejów należy unikać bezpośredniego kontaktu ze skórą, a przy użyciu innych zapewnić dokładną wentylację wnętrza, czyli zazwyczaj – otwarte okno.

Podczas sklejania modeli sprawdzi się też szereg dodatkowych akcesoriów, które nie są jednak niezbędne na początku. Takie materiały modelarskie to między innymi pęsety ułatwiające łapanie małych elementów bez ryzyka ich zniszczenia, pędzle do nakładania kleju i malowania czy nawet pilniki i papiery ścierne stosowane w przypadku dużych modeli. Ich zakup warto odłożyć na później, gdy modelarstwo okaże się wciągającą pasją.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne