Strona głównaBiznesCar rental i car sharing – poznaj różnice

Car rental i car sharing – poznaj różnice

W języku polskim pojawia się coraz większa liczba anglojęzycznych zwrotów i zapożyczeń. Część z nich na dobre już się zadomowiła i jest powszechnie rozumiana. Inne mogą wydawać się bardziej lub mniej tajemnicze. Do tych drugich z pewnością można zaliczyć termin car sharning i idący często w parze car rental. Co oznacza każdy z nich i dla kogo takie usługi są dedykowane.

Co to jest car rental?

Połączenie tych dwóch słówek angielskich oznacza wypożyczalnię samochodów. Klasyczną wypożyczalnię samochodów, która działa prawie w każdym mieście, przy lotniskach, centrach handlowych i na większych parkingach. Pozwala ona na krótkoterminowe wypożyczenie samochodu osobowego lub dostawczego i użytkowanie go w roli samochodu zastępczego. Usługi krótkoterminowego wynajmu samochodów mogą być świadczone stacjonarnie, jak i droga elektroniczną, czyli online. W tym drugim przypadku należy zarejestrować swoje konto w serwisie wypożyczalni, aby otrzymać dostęp do wszystkich funkcjonalności. Tym sposobem bez telefonowania i zza komputera można zarezerwować samochód w wymaganym przez nas terminie, domówić wyposażenie dodatkowe, poznać szczegółową cenę, a także uregulować płatność online przelewem lub kartą. Wynajem samochodów, czyli car rental jest wykorzystywany między innymi wtedy, kiedy potrzebujemy samochodu zastępczego na czas naprawy naszego pojazdu, chcemy wyruszyć dobrym, sprawnym technicznie pojazdem na urlop lub poszukujemy na kilka dni lub tygodni samochodu reprezentacyjnego. Car rental to wynajem samochodów na minimalny czas wynoszący jedną dobę Przykładem takiej wypożyczalni car rental jest CKCORP.

Co to jest car sharing

W dużych miastach Polski pojawia się coraz większa liczba intrygująco oklejonych samochodów. Mogą one parkować w różnych zaskakujących miejscach, nierzadko posiadając specjalnie wydzielone dla siebie miejsca parkingowe. To właśnie car sharing, czyli współdzielenie samochodów. Car sharing to możliwość wypożyczenia samochodu na minuty, w celu wygodnego i szybkiego przemieszczenia się na krótkich dystansach, najczęściej w obrębie tego samego miejsca. Aby móc skorzystać z car sharingu, będziemy musieli zarejestrować się w systemie operatora. Jest to jedyna możliwość skorzystania z pojazdu, gdyż znajdują się one w różnych częściach miasta i nie czeka przy nich pracownik wypożyczalni. Cały proces wypożyczenia pojazdu na minuty odbywa się z poziomu smartfona i wykorzystuje technologię NFC do otwierania drzwi. Aby móc korzystać z takiego samochodu, niezbędne jest zarejestrowanie konta w serwisie, wraz z podpięciem karty płatniczej, z której będą pobierane środki za korzystanie z pojazdu. Dodatkowo, należy przesłać skan lub zdjęcie prawa jazdy, jako dokumentu potwierdzającego posiadane uprawnienia.

Różnice między wynajmem krótkoterminowym i wynajmem na minuty

Są one widoczne gołym okiem. Wynajem krótkoterminowy rozpoczyna się od jednej doby i może trwać nawet do 1 lub 2 miesięcy. Car sharing, czyli wynajem na minuty rozpoczyna się już od 1 minuty i może trwać do kilku godzin. Obie formy wynajmu samochodów dedykowane są do różnych grup docelowych, mających indywidualne potrzeby w zakresie samodzielnego przemieszczania się. Samochód na minuty jest alternatywą dla transportu publicznego, np. aby wygodnie dojechać lub wrócić z pracy. Samochód w formie wynajmu krótkoterminowego z założenia ma zastępować lub uzupełniać prywatne lub służbowe auto, pozostając do naszej dyspozycji przez minimum jedną dobę.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne