Strona głównaZdrowieCo powinno się wiedzieć o próchnicy?

Co powinno się wiedzieć o próchnicy?

Próchnica – poważny problem w Polsce

Próchnica jest poważnym problemem XX! wieku. Rozwój medycyny sprawił że radzimy sobie z wieloma dolegliwościami, jednak niektóre z nich wciąż uprzykrzają nam życie. Jak jest z próchnicą?  Zetknięcie z próchnicą ma niemal każdy Polak. Według danych które można znaleźć w Internecie próchnica może dotyczyć nawet 95% dorosłych.

 

Próchnica – przyczyny 

Przyczyną próchnicy są bakterie, które rozkładają cukry. Czy zatem słodycze są winne próchnicy? Częściowo tak bo są źródłem cukrów, natomiast dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej poprzez mycie zębów 3 razy dziennie nie powinniśmy ograniczać się ze słodyczami. Przynajmniej nie ze względu na próchnicę.

 

Czy próchnica jest groźna?

Tak, problemy z ubytkiem próchnicowym nie powinny być bagatelizowane. Każdy kto ma problem z próchnicą powinien niezwłocznie zgłosić się do stomatologa. Jeśli do leczenia nie dojdzie w odpowiednim czasie istnieje duże ryzyko że próchnica wniknie do miazgi i wywoła stan zapalny. W takim przypadku ząb jest poważnie uszkodzony a ból temu towarzyszący z reguły jest bardzo uciążliwy.

Najpopularniejszą metodą leczenia jest plombowanie. Dentysta usuwa chorą tkankę, następnie wypełnia ubytki tzw. plombą. Jeśli problem z próchnicą jest niewielki wystarczy remineralizacja czyli nałożenie odpowiedniego żelu leczącego uszkodzone miejsce.

Na końcu artykułu życzymy braku problemów z próchnicą jednocześnie podkreślamy że należy regularnie odwiedzać stomatologa. Więcej rzetelnie przygotowanych informacji na temat stomatologii znajdziecie Państwo na stronie damdent.pl

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne