Strona głównaBiznesCoaching i mentoring - z czym to się je?

Coaching i mentoring – z czym to się je?

O tym, że coaching czy mentoring to zawody przyszłości wie chyba każdy, kto choć trochę obraca się w tym temacie. No właśnie, a co z osobami, które chcą postawić w nim pierwsze kroki, ale kompletnie nie wiedzą, jaki kierunek obrać? W tym artykule opowiemy na czym polegają te dwa zawody.

Coaching

Zatem, cóż to takiego ten coaching? Jest to metoda rozwoju osobistego czy zawodowego, która ma na celu zmobilizować klienta do efektowniejszego działania. Prościej mówiąc jest to współpraca między klientem, a coachem, prowadząca do realizacji celów, które postawił sobie zainteresowany. Może się ona odbywać zarówno w grupie, w formie szkolenia, jak i również na zasadzie spotkania jeden na jeden.

Kim jest coach? Jak sama nazwa wskazuje, jest to trener, który dzięki rozmowie, obserwacji, a przede wszystkim wysłuchaniu klienta, pomaga mu w podjęciu działań, prowadzących do osiągnięcia celów, które klient sobie postawił. Odbywa się to na zasadzie utworzenia między nimi relacji opartej na zaufaniu i wsparciu.

Mentoring 

Podobnie jak w przypadku coachingu, mentoring jest metodą rozwoju osobistego. Polega ona na tym, by poprzez rozmowę z mentorem, klient zdobywał wiedzę, związaną z wykonywaną pracą, rozwijał swój potencjał oraz samoświadomość zawodową W mentoringu bardzo ważna jest wiedza ekspercka w danej dziedzinie.

Mentor natomiast jest opiekunem, który wspiera klienta w rozwiązywaniu problemów zarówno codziennych, jak i zawodowych. Udzieli odpowiednich rad i poprowadzi go drogą, którą sam przeszedł, przekazując wiedzę z danej dziedziny, w której jest ekspertem.

Główne różnice

Mylne jest stwierdzenie, iż coaching jest tym samym co mentoring. Prawdą jest, że te dwa zawody mają pewne cechy wspólne, przede wszystkim nastawione są na pomoc klientowi w obraniu odpowiedniej ścieżki, jednak są między nimi również pewne różnice, takie jak:

  • Mentoring – opiekun jest ekspertem w danej dziedzinie i przekazuje klientowi wiedzę jaką posiada, doradza i wyznacza mu konkretne zadania- coaching natomiast polega na ogólnym wsparciu rozwoju, jednak w tym przypadku klient sam wybiera jakie cele chce osiągnąć i szuka rozwiązania problemu.
  • Mentoring jest znacznie dłuższym procesem niż coaching
  • Mentoring ma na celu rozwój kompetencji klienta, natomiast w coachingu wykorzystywane są kompetencje jakie klient już posiada

Skoro już wiemy czym jest coaching i mentoring, na czym polegają i czym się różnią te dwa zawody, pozostaje kwestia tego, który z nich wybrać? Cóż, na to pytanie chyba nie ma konkretnej odpowiedzi. Każdy z nich może wnieść wiele do życia zarówno klienta, jak i jego trenera, czy opiekuna. Jedno jest pewne, jeżeli jesteś osobą, która potrafi słuchać, rozmawiać i budować relacje oparte na zaufaniu. Dodatkowo chcesz te cechy wykorzystać do tego by pomóc drugiemu człowiekowi rozwinąć skrzydła, wesprzeć go w rozwoju, zmotywować do osiągnięcia celów, które sobie narzucił, to każdy z tych zawodów jest właśnie dla Ciebie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne