Strona głównaUncategorizedCzy potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rozwodowej?

Czy potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rozwodowej?

Złożenie pozwu o rozwód oraz przejście przez wszystkie sprawy formalne i sądowe to spore wyzwanie dla przeciętnego człowieka. Wymaga znajomości przepisów, umiejętności formułowania pism urzędowych, a także sporej dawki spokoju i racjonalności. W takich chwilach wszystko może nas wyprowadzić z równowagi. Jednocześnie to okres, który wiąże się z wieloma wydatkami, a jak doskonale wiemy, koszt zatrudnienia adwokata nie należy do najniższych. Czy warto skorzystać z pomocy prawnika? A może lepiej przejść przez proces rozwodowy samemu?

Czy potrzebny mi własny prawnik?

Zgodnie z literą prawa nie potrzebny nam będzie adwokat Wrocław oraz inne wielkie miasta pokazują, że wiele spraw rozwodowych zostało przeprowadzonych bez jego obecności, a same sprawy zostały przeprowadzone ze spokojem i niezwykle profesjonalnie. Decydując się na zatrudnienie profesjonalisty musimy liczyć się z dużymi kosztami, co może znacznie obciążyć budżet, zwłaszcza że w trakcie rozwodu mamy do czynienia z wieloma innymi kosztami, jak koszty złożenia pozwu, koszty przeprowadzki do nowego miejsca, przyszłe alimenty na dzieci oraz zwykłe wydatki związane z codziennym życiem i jego utrzymaniem. Dobrą informacją jest więc samodzielne przejście przez rozprawę rozwodową. Musisz mieć jednak na uwadze kilka czynników.

Na samym początku powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nikt nie będzie stosował dla nas taryfy ulgowej, nawet gdy nie posiadamy wykształcenia prawniczego. Musimy stosować się do wszystkich wymogów formalnych, tworzyć i redagować pisma zgodnie z prawem wraz z wszystkimi koniecznymi informacjami. Ponadto powinniśmy wiedzieć, w jakich momentach możemy zabierać głos na sali sądowej. W przeciwnym przypadku mogą nas spotkać nieprzyjemne konsekwencje. Liczmy się także z tym, że bezstronni sędziowie nie będą nam udzielać porad w kwestiach zachowania w trakcie rozprawy oraz pisania dokumentów rozwodowych. W całym toku sprawy możemy liczyć tylko na siebie.

Rozwód bez prawnika – w jakich przypadkach?

Być może w kręgu Twoich znajomych, rodziny lub przyjaciół jest ktoś, kto już wcześniej miał kontakt z prowadzeniem swojej sprawy rozwodowej. Informacje uzyskane od takiej osoby z pewnością pomogą przebrnąć Ci przez ten ciężki okres, a ponadto pozwolą uniknąć niepowodzeń, stresu i pomyłek. Pomocy możesz także poszukać w internecie. Na wielu forach internetowych czy grupach w mediach społecznościowych znajdziesz informacje oraz wskazówki na temat formalności, dokumentów oraz zasad stosowanych w trakcie rozpraw rozwodowych. Na samym początku warto się z nimi zapoznać.

Jeśli jesteś osobą pewną siebie, nie ponoszą Cię emocje i potrafisz na spokojnie analizować wszystkie fakty, prawnik nie będzie Ci potrzebny. Powinieneś także doskonale poruszać się po pismach sądowych, rozumieć język urzędowy, a ponadto posiadać umiejętność organizacji dużej ilość pism obejmujących sprawę rozwodową. Pamiętaj, że jeśli chcesz się rozwieść, musisz przygotować nie tylko sam pozew o rozwód, ale i dołączyć do niego dodatkowe dokumenty. Będą to załączniki takie jak zaświadczenia o zarobkach, wyciągi z rachunków bankowych, odpisy aktu małżeństwa czy aktów urodzenia dzieci. Warto więc wiedzieć, gdzie i jak je pozyskać.

Ważne będą dla Ciebie również cechy charakteru. Jeśli posiadasz umiejętność negocjacji i potrafisz na spokojnie przekazać drugiej osobie swoje racje oraz pozytywnie reagujesz na delikatną dawkę stresu – sprawa rozwodowa bez adwokata nie będzie dla Ciebie problemem.

O czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim o złożeniu pozwu rozwodowego oraz o obowiązku odpowiedzi na pozew, jeśli to nie Ty go złożyłeś. Masz na to jedynie 14 dni, warto więc dobrze się do tego przygotować. Do tego konieczne stanie się przygotowanie załączników (zaświadczenie o zarobkach, odpis aktu małżeństwa), a także wypełnienie wniosku związanego z alimentami oraz podziałem majątku. W szczególnych przypadkach konieczne stanie się także przygotowanie wniosku o zwolnienie z opłaty sądowej wraz z załącznikami. Czeka Cię także rozprawa sądowa, przedstawianie swoich racji i terminowe odpowiadanie na pisma sądowe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne