Strona głównaBiznesCzym jest Twój e-PIT i czy ułatwi rozliczanie podatków

Czym jest Twój e-PIT i czy ułatwi rozliczanie podatków

Urząd Skarbowy zamiast czekać na to, aż podatnik wypełni zeznanie podatkowe, zrobi to za niego. Od 15 lutego można podejrzeć na uruchomionej specjalnie w tym celu platformie wypełnioną automatycznie deklarację, jeśli należymy do grona osób, które już w tym roku mają taką możliwość.

Kto może skorzystać z Twojego e-PIT-a?
W tym roku z Twojego e-PIT-a  mogą skorzystać podatnicy rozliczający się z przychodów z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych (PIT-37, PIT-38).

Emeryci i renciści mogą złożyć formularz PIT-OP celem wskazania wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) której przekażą swój 1% podatku.

Osoby niepełnoletnie, które uzyskały przychód i są zobowiązane do złożenia zeznania nie mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT.
Jak działa Twój e-PIT?

Dane w zeznaniu podatkowym są uzupełniane automatycznie na podstawie danych posiadanych przez właściwy Urząd Skarbowy. Do zalogowania niezbędne są dane z PIT z ubiegłego roku bądź Profil Zaufany.

Po zalogowaniu się można:
– przejrzeć zeznanie,
– zmienić sposób rozliczania się na wspólny z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko (domyślnie wszystkie zeznania są indywidualne),
– zmienić dane dotyczące ulgi na dziecko bądź ją dodać,
– dodać odliczenia od podatku,
– wybrać/zmienić OPP na którą chcemy przekazać swój 1% podatku,
– podać lub zmienić numer konta na który zostanie zwrócona nadpłata podatku,
– odrzucić zeznanie.

Jakie dane są uzupełniane automatycznie na podstawie poprzednich zeznań?
– OPP której przekazane ma być 1% podatku,
– Ulgi na dzieci.

Co trzeba zrobić samemu?
– wpisać do zeznania ulgę za urodzenie dziecka w roku 2018,
– pozostałe ulgi i odliczenia od podatku (darowizny, wpłaty na IKZE, wydatki na rehablitację, etc.),
– odrzucić zeznanie, jeśli chcemy rozliczyć się w inny sposób.

Czy jest prościej?
Osoby, które rozliczają się same i nie korzystają z żadnych ulg mogą nie robić w tym roku nic. 30 kwietnia ich zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

Osoby które chcą skorzystać ze wspólnego rozliczenia oraz korzystające z ulg i odliczeń muszą się zalogować i uzupełnić niezbędne dane – w innym przypadku, jeśli ich zeznanie zostanie zaakceptowane w takiej formie jak zostało przygotowane – zapłacą większy podatek, niż to konieczne.

Warto zalogować się do usługi i sprawdzić, ile podatku musimy zapłacić, bądź jaki dostaniemy zwrot w przypadku nadpłaty.
Zdecydowanie, jest prościej. Niestety, nie dla wszystkich. Ministerstwo Finansów planuje jednak dalsze prace w tym zakresie i zwiększenie liczby interesantów, których dotyczyć będzie Twój e-PIT.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne