Strona głównaBiznesZwrot podatku - ile czekamy na zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?

Zwrot podatku – ile czekamy na zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?

Na przekazanie zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego mamy czas do końca kwietnia. Jeżeli otrzymaliśmy już swój PIT, najlepiej jednak zrobić to jak najszybciej. Im wczesniej prześlemy rozliczenie podatkowe do urzędu, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Ile jednak realnie musimy czekać na dopełnienie wszelkich formalności przez Urząd Skarbowy? 

Urząd Skarbowy zobowiązany jest do zwrotu nadpłaty podatku w terminie trzech miesięcy od daty złożenia wniosku. Co jednak, jeżeli pomyliliśmy się podczas wypełniania zeznania, albo w trakcie jego analizy napotkamy jakieś niejasności? Termin trzech miesięcy zaczyna biec w momencie złożenia poprawnie rozliczonego zeznania podatkowego, lepiej więc nie zwlekać, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie jego poprawności.

Jakie kwestie mają wpływ na termin zwrotu podatku?
Cieżko ze stuprocentową pewnością wyznaczyć jednoznaczne kryteria, które mają wpływ na szybszy zwrot podatku. Wiele osób twierdzi, że Urzędy Skarbowe znajdujące się poza miastem dokonują zwrotu nadpłaty w szybszym terminie, niż te w ośrodkach miejskich. Prawda jest jednak taka, że zależy to od liczby urzędników pracujących w danej instytucji – oni bowiem zajmują się dokumentami oraz formalnościami związanymi z rozliczeniem podatkowym. Nie bez znaczenia jest również liczba wniosków spływająca w danym tygodniu czy miesiącu do konkretnej instytucjoi. Jeżeli nie będziemy czekali z rozliczeniem do ostatniej chwili, pieniądze mogą pojawić się na naszym koncie szybciej. Wynika to z tendencji Polaków do odkładania rozliczenia do ostatniej chwili: więcej zeznań podatkowych spływa tuż przed upływem terminu niż od razu po jego rozpoczęciu. Znaczenie może mieć również wybrana przez nas forma przekazu środków – Urząd Skarbowy umożliwia bowiem od kilku lat odebranie nadpłaconych pieniędzy za pomocą przelewu na rachunek bankowy lub przy pomocy przekazu pocztowego. Jeżeli decydujemy się na to, aby otrzymać od Urzędu przelew, możemy mieć nadzieję na szybszy zwrot podatku. Termin oczekiwania możemy skrócić również, składając rozliczenie drogą internetową, zamiast zanosić je fizycznie do właściwej dla naszego miejsca zameldowania instytucji.

Wielu polaków z niecierpliwością czeka na zwrot podatku. Część z nich przez trzy miesiące snuje plany, na co przeznaczy niespodziewaną, dodatkową gotówkę. Prawda jest taka, że nie można niestety stwierdzić jednoznacznie, ile średnio czekamy na zwrot podatku z Urzędu Skarbowego. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że z pewnością pojawi się on u nas w przeciągu trzech miesięcy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne