Strona głównaUncategorizedJak wybrać dobrą karmę dla psa?

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Każdy właściciel psa zastanawia się jaką karmę wybrać, aby zapewnić pupilowi w pełni pożywny posiłek oraz jednocześnie, żeby nasz czworonożny przyjaciel był zadowolony z przygotowanego jadłospisu. Tym samym pojawia się tytułowe pytanie – jak wybrać karmę dla psa?

Czynniki wpływające na wybór karmy dla psa

Podstawowym zadaniem stawianym przed karmą jest dostarczenie właściwej ilości energii oraz niezbędnych składników odżywczych. Dopasowując dietę do psa należy wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi wiek psa, masę ciała, przebyte oraz trwające choroby oraz indywidualne preferencje żywieniowe naszego pupila. Poza wyżej wymienionymi czynnikami osoba dobierająca dietę powinna zwrócić uwagę czy pies jest w trakcie ciąży, laktacji, w jakiej temperaturze spędza dzień i jak to wpływa na długość pokrywy włosowej.

Karma dla psa w zależności od wieku

Młode psy potrzebują diety bardziej wzbogaconej o białko i witaminy. Na rynku istnieje wiele karm dedykowanych specjalnie dla szczeniaków tak aby uwzględnić specyficzne potrzeby żywieniowe młodych psów. Należy pamiętać, że nie jest rekomendowane sztuczne przyśpieszenie tempa wzrostu szczeniaka poprzez podawanie wysokoenergetycznej karmy. Mniej więcej przez pierwsze 18-24 miesiące życia pies powinien stosować dietę dostosowaną dla młodych psów.

Życie psa niestety nie jest zbyt długie i już po kilku latach pies przechodzi z dorosłości w starość. Moment, w którym mówimy o tym, że pies osiągnął sędziwy wiek mocno zależy od wielkości zwierzęcia. W przypadku dużych psów wystarczy 5 lat. W przypadku małych jest to około 10 lat. W diecie starszych psów warto pomyśleć o kwasie liponowym, witaminie E, witaminach z grupy B oraz C. Oczywiście w doborze diety kluczowe znaczenie ma dopasowanie diety do chorób z jakimi zmaga się pies. Z reguły w przypadku starszych psów warto zwrócić uwagę na podawanie karmy, która dba o psie zęby i dziąsła.

Karma dla psa w zależności od wielkości psa

Psy wyraźnie różnią się wielkością, w związku z czym mają różne zapotrzebowanie na karmę. Małe psy mają szybszy metabolizm. W efekcie porównując ich stosunek masy ciała do zapotrzebowania na karmę może okazać się, że mają znacząco większe potrzeby żywieniowe niż duże psy. Oczywiście nie oznacza to, że możemy małym psom dawać tak samo duże dawki żywieniowe jak w przypadku dużych ras. Wielkość posiłku koniecznie musi być dopasowana do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego.

W przypadku dużych psów należy zwrócić szczególną uwagę na to by karma wspierała zdrowie stawów oraz kondycje układu kostnego. Warto zadbać o chondroityne, glukozaminę oraz kwasy tłuszczowe. Gdyż to właśnie w tym zakresie duże rasy często mają braki.

Zarówno w przypadku małych jak i dużych psów podstawą jest białko wraz z szeregiem niezbędnych witamin. Należy zwrócić uwagę na to czy karma jest lekkostrawna i utrzymuje prawidłową florę jelitową.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniej karmy jest nieco rozbudowanym zagadnieniem. W niniejszym artykule przedstawiliśmy jedynie najprostszy podział na psy młode/starsze oraz małe/duże. Ponadto, zasygnalizowaliśmy jak wiele czynników ma wpływ na prawidłowy wybór diety dla psa.

Zanim zdecydujemy się na karmę odpowiednią dla naszego pupila warto przeczytać trochę wartościowych materiałów na ten temat, na przykład tutaj:  https://johndog.pl/. Ponadto, rozsądnym pomysłem wydaje się skonsultowanie wyboru karmy z doświadczonym weterynarzem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne