Strona głównaUncategorizedKto może wykonać montaż klimatyzacji?

Kto może wykonać montaż klimatyzacji?

Kupić klimatyzację możemy w wielu różnych sklepach np. na allegro. Trzeba jednak wiedzieć, że zakup takiego urządzenia bez usługi montażu i tak będzie wymagał skontaktowania się z firmą, która zajmuje się montowaniem klimatyzacji. Wynika to nie tak bardzo z trudności technicznych z jakimi wiąże się montaż, ale przede wszystkim z faktu, że taki obowiązek nakładają przepisy prawa. Należy wiedzieć, że tak zwana F-gazowa wymaga, aby klimatyzacja była montowana jedynie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Ustawa F-gazowa

Ochrona środowiska to temat jaki jest coraz mocniej regulowany przez prawo, w szczególności w Europe. Dzieje się tak, gdyż Unia Europejska mocno stawia na wszelkie rozwiązania z zakresu ekologii. W szczególności na pierwszy plan wychodzą wszelkie zagadnienia skupiające się na zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Fakt ten, ma wpływ na branżę zajmującą się systemami chłodzącymi. Dokładniej mówiąc istotny wpływ miała ustawa F-gazowa, która zakazała stosowania substancji chłodzących zawierających fluor.

Montaż instalacji mogą wykonywać jedynie specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami

Poza tym, zgodnie z ustawą o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych nie każdy może montować klimatyzatory. Urząd Dozoru Technicznego wydaje odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. To sprawia, że zwykły Kowalski nie może samodzielnie zamontować klimatyzacji. W ustawie f-gazowej zostały wyszczególnione konkretne wymagania jakie musi spełnić poprawnie wykonana instalacja. Jest to między innymi założenie karty urządzenia oraz dokonanie wpisu na karcie po wykonaniu czynności serwisowych. Warto odnotować, że czynności serwisowe powinny być wykonywane raz w roku, raz na pół roku lub nawet częściej niż co 3 miesiące. Wszystko zależy od zużywanego CO2.

Podsumowując, montaż klimatyzacji może być dokonany wyłącznie przez wykwalifikowany personel posiadający wszelkie niezbędne uprawnienia. Najłatwiej zamówić od razu klimatyzator z montażem i serwisem u jednej firmy (np. klimatyzacja z montażem warszawa).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne