Strona głównaUncategorizedChoroby w uprawach zboża

Choroby w uprawach zboża

W uprawach zbóż mogą pojawić się różnego rodzaju choroby, z pewnością dość charakterystyczna jest brunatna plamistość liści, możemy spotkać ją w uprawach żyta, pszenicy czy też pszenżyta.

Jest to dolegliwość która rozwija się w różnych warunkach, może powodować bardzo duże straty w plonach. Pierwsze objawy możemy zauważyć kiedy liście są jeszcze słabo uformowane, mogą być to różnego rodzaju brunatne plamy które mogą mieć kolor brązowy, żółty czy też nawet czarny, plamy tego rodzaju mogą obejmować całe liście, zlewać się ze sobą. Najczęściej pierwsze oznaki możemy zauważyć na starszych liściach, następnie choroba będzie przynosiła się liście młodsze.

Brunatna plamistość liści w uprawach zbóż

W przypadku kiedy zauważymy tego rodzaju choroby powinniśmy zwrócić uwagę na pozbycie się resztek poplonowych, w tym przypadku możemy spalić pozostałości, dodatkowo także możemy stosować płodozmian. Warto pamiętać iż grzyby mogą zimować w glebie, dlatego też mogą być problemem w następnych latach. Naturalnie obecnie stosuje się różnego rodzaju fungicydy, są to środki które pozwalają na skuteczne pozbycie się grzybów z naszych upraw. Do wyboru będziemy mieli fungicydy które dedykowane są dla zboża mogą one eliminować także określone rodzaje grzybów.Oczywiście warto zwrócić uwagę na porę oprysków, możemy stosować je od razu kiedy rozpoznamy infekcje grzybicze, oczywiście pierwszy oprysk może nie być w 100% skuteczny dlatego też możemy powtarzać opryski w kolejnych miesiącach czy też tygodniach. Oczywiście oprysk należy stosować w sprzyjających warunkach, w przypadku kiedy spodziewamy się dużych opadów deszczu oprysk może nie być skuteczny, może zostać zmyty z powierzchni rośliny, przez co nie będzie działał w sposób odpowiedni.Dodatkowo także w przypadku zbyt wysokiej temperatury oprysku może szybko parować, warto zwrócić także uwagę iż podczas silnych wiatrów oprysk może zostać zniesiony na inne uprawy który może zagrozić. Z pewnością brunatna plamistość liści może zostać obecnie skutecznie usunięta za pomocą nowoczesnych fungicydów, z pewnością pozwoli to uzyskać większe plony.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne