Strona głównaBiznesOd projektu aż po montaż i prace wykończeniowe - czyli jak wygląda...

Od projektu aż po montaż i prace wykończeniowe – czyli jak wygląda proces wznoszenia konstrukcji stalowej. 

Wznoszenie budynków w postaci konstrukcji stalowych jest coraz popularniejsze w naszym kraju. W związku z czym w niniejszym artykule prezentujemy kilka podstawowych informacji na temat tej technologii.

Projekt

Podobnie jak w przypadku każdej innej budowy konieczny jest projekt. W tym wypadku projekt dodatkowo jest wyposażony w tak zwaną dokumentację warsztatową, czyli rysunek oraz listy zestawcze materiałów które umożliwiają wytwórni konstrukcji stalowej wyprodukowanie poszczególnych elementów.

Produkcja i montaż

Konstrukcje stalowe zazwyczaj są wykonywane za pomocą prefabrykowanych elementów, które są produkowane w tak zwanej wytwórni konstrukcji stalowych. Po wyprodukowaniu wszystkich niezbędnych materiałów całości jest transportowana na plac budowy celem wykonania montażu. Prace montażowe najczęściej wykonywane są przy pomocy pracy ludzkich rąk oraz ciężkiego sprzętu (żurawie oraz podnośniki). Elementy są łączone ze sobą za pomocą śrub niczym klocki. Niewątpliwie wielką zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo szybki czas przeprowadzenia prac budowlanych. Takie budowlane bardzo cenią sobie ekipy budowlane, gdyż prace można wykonać praktycznie niezależnie od panujących warunków atmosferycznych (np. montaż może być wykonany zimą).

Podstawowe elementy które tworzą całość konstrukcji stalowej to rygle, słupy, dźwigary kratownicowe oraz dźwigary blachownicowe, stężenia oraz cięgna.

Obudowa

Po prawidłowym montażu pozostaje zadbanie o obudowę konstrukcji stalowych. Mowa o chemii budowlanej, która jest niezbędna do zabezpieczenia konstrukcji. Dla hal przemysłowych są to najczęściej elementy z pianki lub styropianu. Poza tym, mogą być to panele z blachy trapezowej. Natomiast obiekty użyteczności publicznej i bardzo często są obudowane elementami szklanymi (co zresztą wygląda bardzo estetycznie i futurystycznie).

Zastosowanie

Technologia konstrukcji stalowych Najczęściej jest wykorzystywana przy budowie budynków wielkogabarytowych takich jak hale produkcyjne lub hale magazynowe. Coraz częściej widuję się wykorzystanie konstrukcji stalowej w obiektach użyteczności publicznej takich jak centra handlowe hotele czy biurowce. Co ciekawe również w budownictwie jednorodzinnym konstrukcje stalowe zyskały wielu entuzjastów.

Więcej na temat procesu wznoszenia konstrukcji stalowej na http://www.konstrukcjestalowe-metbud.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne