Ortezy to specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. Stosowane są w przypadkach kontuzji, po zabiegach chirurgicznych, a także w czasie przewlekłych dolegliwości. W niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat ortez dotyczących stawów obwodowych oraz kręgosłupa.
Przegląd ortez obwodowych
Orteza to bardzo ogólne pojecie, które dotyczy różnych produktów medycznych. Poniżej krótko przedstawiamy kilka przykładów ortez odnoszących się do stawów obwodowych.
Ortezy stawu skokowego i stopy
Szczególnie narażony jest staw skokowy oraz staw stopy. Z reguły do kontuzji w tym obszarze dochodzi podczas uprawiania sportu. Jednak kontuzja może także się zdarzyć po prostu podczas spaceru – wystarczy źle ustawić nogę by narazić się na naciągnięcie lub zwichnięcie. Zarówno w przypadku poważniejszych kontuzji jak i tych lżejszych zdarza się, że lekarz rekomenduje zastosowanie ortezy stawu skokowego i stopy.
Ortezy i stabilizatory stawu kolanowego
Kolejnym często wykorzystywanym przykładem ortezy są te, które mają za zadanie chronić staw kolanowy (ortezy i stabilizatory stawu kolanowego). Do kontuzji w obrębie kolan może dojść podczas podnoszenia zbyt dużych ciężarów lub podczas uprawiania sportu.
Ortezy stawu łokciowego
Powtarzające się ruchy w stawie powodują mikrouszkodzenia tkanek. Wyjątkowo często ma to miejsce u pracowników biurowych i produkcyjnych. W ich wyniku mogą pojawić się dolegliwości charakterystyczne dla łokcia tenisisty. Warto wtedy chronić tę okolicę stosując ortezy i stabilizatory stawu łokciowego.
Pozostałe przykłady ortez
Pas brzuszny
Bóle pleców to bardzo często spotykana dolegliwość. Wywoływane są wykonywaną pracą, zarówno tą fizyczną, jak i biurową, przy długo utrzymywanej pozycji siedzącej. Bardzo powszechne jest także występowanie dyskopatii. Jeżeli przyczyną bólu kręgosłupa jest nadmierne rozciągnięcie mięśni brzucha, np. po ciąży przydatny jest pas brzuszny.
Kołnierz ortopedyczny
Kołnierz ortopedyczny jest stosowany w przypadku kontuzji związanej z górnym odcinkiem kręgosłupa. Niestety jest to część ciała, która stosunkowo łatwo ulega urazom podczas wypadków.
Temblak
Temblak zapewnia wsparcie dla kończyny górnej. Jest to rozwiązanie, które stabilizuje i wspiera rękę przy konieczności zastosowania gipsu. Jest także stosowany już po zdjęciu opatrunku.
O wyborze rodzaju ortezy powinien zadecydować lekarz lub fizjoterapeuta.