Strona głównaUncategorizedPraca introligatora

Praca introligatora

W niniejszym artykule przyglądamy się pracy introligatora. Dowiesz się czym jest hot stamping (zwany termodrukiem) oraz czym charakteryzuje się współczesna praca introligatora. Podobno nie ocenia się książki po okładce. Jednak trzeba szczerze powiedzieć, że to właśnie okładka jest wizytówką książki. Zadbana okładka w przypadku starszych książek wpływa na cenę danego egzemplarza. Natomiast w przypadku nowych książek dobrze zaprojektowana i wykonana okładka potrafi skutecznie wpłynąć na sprzedaż. W związku z czym introligator to zawód, który pomimo powszechnej cyfryzacji nie wymiera.

Bindowanie i laminowanie dokumentów

Bindowanie to szybka i prosta metoda oprawy. Zazwyczaj jest wykorzystywane do prac dyplomowych, projektów budowlanych, instrukcji oraz dłuższych dokumentów urzędowych.

Renowacja starych książek

Naprawa książek to ważna usługa w zakładach introligatorskich. Specjaliści dbają o to by stare książki, które mają swój niepowtarzalny urok mogły dostać drugie życie. Z pomocy introligatorów korzystają kolekcjonerzy książek oraz biblioteki. Niektóre woluminy ze względu na wartość sentymentalną są po prostu bezcenne. Do naszych czasów przetrwało wiele książek XIX – XX wiecznych. Bywają odziedziczone po dziadkach, często w dosyć słabym stanie. W szczególności przedwojenne książki mają dużą wartość sentymentalną. Nawet bardzo zniszczone egzemplarze da się uratować dzięki doświadczeniu introligatorów oraz konserwatorów papieru.

Hot stamping

Mówiąc o pracy introligatora warto wspomnieć o popularnej usłudze hot stampingu (tak zwany termodruk). Jest to jedna z odmian tłoczenia na gorąco. Metoda ta polega na przeniesieniu specjalnej folii na określoną powierzchnię przy wykorzystaniu wysokich temperatur. Po wykonanym zabiegu efekt wygląda naprawdę miło dla oka. Poza tym wytłaczanie na gorąco uchodzi za długotrwałą i solidną metodę, gdyż specjalna folia nie traci swoich wartości estetycznych wraz z biegiem lat. Jest powszechnie stosowany do upiększania opraw książek, wizytówek, zaproszeń oraz albumów.

Drukowanie

Praca introligatora różni się od drukarni, jednak bez wątpienia drukowanie jest  komplementarną usługą, którą oferuje większość zakładów introligatorskich.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne