Strona głównaBiznesPorady dotyczące założenia firmy za granicą

Porady dotyczące założenia firmy za granicą

Założenie firmy za granicą to zagadnienie jakie interesuje wielu przedsiębiorców na całym świecie. Niektóre Państwa charakteryzują się po prostu bardziej przyjaznym podejściem do kwestii prawno-podatkowych. Poza tym wiele firm w fazie ekspansji zagranicznej uważa za rozsądne założenie spółki poza granicami macierzystego kraju. Jak wygląda zakładanie firmy za granicą? Co należy wiedzieć na temat tego zagadnienia?

Dlaczego niektórzy zakładają firmę za granicą?

Dlaczego zakładana jest firma za granicą? Powodów z pewnością może być wiele, jednak ograniczając się do tych najczęstszych można podać co najmniej trzy przyczyny takiej decyzji: ekspansja zagraniczna (chęć zdobycia nowych rynków), chęć skorzystania z korzystniejszych przepisów podatkowych, ograniczeni ryzyka. Ponadto, założenie firmy na terenie innego kraju daje wiele możliwości w zakresie rozwoju. Może to być np. dostęp do nowych surowców lub nowego środowiska pracy, możliwość zatrudnienia tańszej siły roboczej oraz szersze możliwości marketingowe i PR’owe.

Jakie dokumenty są wymagane do założenia działalności za granicą?

Niewątpliwie do założenia działalności gospodarczej potrzebne są dane osobowe KYC. W przypadku zakładanie firmy za granicą w większości przypadków pomocny może się okazać paszport. Czasami wymagana jest także rejestracja właściciela jako nierezydenta we właściwych organach skarbowych lub wypis z rejestru karnego.

Wątpliwości dotyczące założenia firmy za granicą

W czasach gdy panuje swoboda przepływu osób lub dóbr i usług (w szczególności na terenie Unii Europejskiej) przenoszenie firmy poza granice kraju jest oczywiście dozowolne. Wątpliwości się jednak pojawiają gdy, podatnik prowadzi swoją działalność w kraju macierzystym pomimo rejestracji firmy za granicą. Kwestie rezydencji podatkowej są dla wielu początkujących przedsiębiorców nie jasne. Kto podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce? Osobę, która posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Ponadto, pomiędzy niektórymi krajami występuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oznacz to że osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się Państwie podlega tam opodatkowaniu. W konsekwencji osoba mieszkająca w Polsce może podlegać ustawodawstwu zagranicznego kraju w którym ma zarejestrowaną działalność. Kwestie związane z tym, w którym kraju powinniśmy odprowadzać podatki najlepiej dokładnie omówić z doradcą podatkowym. W szczególności początkującym przedsiębiorcom nie polecamy polegać jedynie na informacjach pozyskanych z Internetu.

Podsumowanie

Podsumowując, założenie firmy za granicą nie jest wyjątkowo prostym zagadnieniem. Przed przystąpieniem do takiego procesu zdecydowanie rekomendowane jest pozyskanie wiedzy na ten temat. Początkowo można sprawdzić merytoryczne treści w Internecie np. zakładanie firmy za granica porady. Natomiast w późniejszej fazie, zdecydowanie rekomendowane jest skontaktowanie się z renomowanym doradcą podatkowym lub biurem rachunkowym specjalizującym się w obsłudze zagranicznych spółek.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne