Strona głównaLifestylePrzedszkole przyjazne dla malucha - na co zwrócić uwagę?

Przedszkole przyjazne dla malucha – na co zwrócić uwagę?

Wybór przedszkola dla dziecka nie jest łatwym zadaniem – każdy rodzic pragnie, by jego pociecha trafiła do jak najlepszej placówki. Chociaż jest ich wiele, to niestety nie każde okazuje się miejscem przyjaznym dla dzieci. Dlatego warto przed wyborem konkretnego miejsca upewnić się, że właśnie tam maluchy będą bezpieczne i objęte troskliwą opieką.

Kadra pedagogiczna w przedszkolu

Wybierając przedszkole (np. przedszkole Białystok) należy upewnić się, że pedagodzy w nim pracujący są odpowiednio wykwalifikowani i przede wszystkim empatyczni. Można poprosić o krótką rozmowę z nauczycielami i opiekunami oraz dyrekcją. Warto też porozmawiać z rodzicami mającymi już doświadczenie z konkretną placówką – to często najbardziej rzetelne i zaufane źródło wiedzy odnośnie wybranego przedszkola. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości, tacy rodzice ostrzegą przed zajęciem miejsca w placówce.

Z kadrą pedagogiczną wybranego już przedszkola (np. przedszkole Luboń) warto jest też mieć stały kontakt. Najlepiej po każdym dniu pytać nauczycieli czy dziecko spędziło bezproblemowo czas. Maluchy czasami nie mówią rodzicom wszystkiego, a jednocześnie bardzo ważne jest ich poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać stan zadowolenia pociechy z przedszkola, ponieważ nierozwiązane problemy w każdym wieku mogą wywołać poważne problemy emocjonalne lub traumy.

Zaufanie do przedszkolaka

Jak wiadomo, dzieci w wieku przedszkolnym mają bardzo bogatą wyobraźnię, wzmacnianą jeszcze bajkami czy książeczkami. Z tego powodu wielu rodziców ignoruje różne opowieści z przedszkola, traktując je właśnie jako wymysły. Tymczasem dzieci należy zawsze z uwagą wysłuchać, ponieważ w tym wieku mogą mieć trudności z wyrażaniem wprost swoich problemów czy zmartwień. Lekceważenie przedszkolaka sprawi, że przestanie ufać rodzicom, co może nieć katastrofalne skutki dla malucha.

Rodzice zatem powinni wierzyć swoim dzieciom i weryfikować każdą niepokojącą wiadomość. Lepiej jest przysłowiowo “dmuchać na zimne”, niż narazić przedszkolaka na nieprzyjemności czy gorsze konsekwencje w zakresie komfortu psychicznego. Jeżeli przedszkole staje się miejscem niechcianym, warto też poprosić o pomoc psychologa, który dojdzie do sedna niezadowolenia dziecka i pomoże mu w tych trudnych emocjach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne