Awokado to pożywny owoc, który zawiera zdrowe tłuszcze i witaminy. Jest świetną przekąską dla człowieka, ale może okazać się niebezpieczne dla czworonoga. W internecie często można spotkać się z opinią, że awokado jest trujące dla czworonogów i lepiej nie podawać go psom. Owoc ten zawiera bowiem persin – toksyczną substancję, której najmniejsza dawka wywołuje u psa wymioty i biegunkę. Więc dlaczego awokado znajduje się w składzie niektórych mokrych karm z wyższej półki dla psów?
Czy pies może jeść awokado?
Awokado zyskuje w Polsce na popularności. Ma ciekawy smak, wartościowe tłuszcze i świetnie nadaje się do różnych past i sałatek. Zawiera przeciwutleniacze, sporą dawkę witamin (szczególnie A, C i E), potas i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ze względu na dużą ilość tłuszczu, jest jednak owocem wysokokalorycznym. Awokado często wymienia się wśród tego, czego psy nie powinny jeść. Nie jest to do końca prawdą. Owoc ten można podawać psom, ale w niedużej ilości i z zachowaniem ostrożności.
Awokado przez długi czas uznawane było za trujące i szkodliwe dla zwierząt. W skórce, pestce i liściach awokado występuje bowiem toksyczny persin. Częściowo może on również przechodzić do miąższu, szczególnie w bardzo dojrzałych owocach. Substancja ta może wywołać zatrucie. Objawy są dość zróżnicowane osobnicza i gatunkowo. Najczęściej są to:
- biegunka,
- wymioty,
- ból brzucha,
- kolka,
- zaburzenia oddechu,
- zatory,
- nagromadzenie płynu w okolicy serca,
- śmierć.
Awokado, to nie jest zabawka!
Choć może się wydawać, że cały owoc lub jego pestka będą dla psa świetną zabawką, to trzeba z nimi uważać. W razie, gdy pies bawi się awokado, to natychmiast należy je zabrać. Pies może zjeść szkodliwe części owocu (liście, skórkę). Poza tym realnym zagrożeniem dla czworonoga są również okrągłe pestki, ponieważ mogą one zostać przez niego połknięte, co może spowodować uszkodzenia narządów wewnętrznych zwierzęcia.
Dlaczego jest bezpieczne dla człowieka, a nie dla zwierząt?
Wrażliwe na zatrucia persinem oprócz psów są także: konie, koty, ptaki, gryzonie i króliki. Toksyna zawarta w awokado jest nieszkodliwa dla ludzi, ale dla zwierzaków uważa się ją za potencjalnie śmiertelną. Różnica ta wynika z obecności, właściwości i aktywności różnych enzymów trawiennych w organizmach ludzi i zwierząt.
Jaki jest bezpieczny sposób podania psu awokado?
Przy podawaniu psu awokado należy zachować ostrożność. Owoc powinien zostać umyty i obrany ze skórki, najlepiej z dużym marginesem. Następnie trzeba usunąć pestkę. Małą porcję zielonego miąższu z awokado można rozgnieść na pastę lub pokroić w kostkę albo plasterki. Nie należy zapominać, że awokado zawiera dużą ilość tłuszczu, która może spowodować wystąpienie u psa biegunki i wymiotów, więc owoc ten nie może być częstą przekąską czworonogów.
Niektórzy właściciele psów rezygnują z gotowych produktów i karm na rzecz samodzielnego przygotowywania jedzenia dla swojego pupila w domu. Ważne, aby takie posiłki przygotowywać z myślą o psie. Nie mogą być to resztki po daniach domowników. Tyczy się to również meksykańskiego owocu. Gotując dla domowników używa się przypraw, na przykład soli, która nie jest wskazana dla psa. Dlatego awokado podawane psu powinno być naturalne i bez żadnych dodatków. Na zdrowiu czworonoga odbije się częstowanie wprost ze stołu go guacamole czy zieloną pastą kanapkową z dodatkami.
Co zrobić, jeśli pies zje awokado?
Jeśli pies zje skórę, liście lub pestkę awokado, to najlepiej jest obserwować zwierzaka przez 24-48 godzin i w razie wymiotów, biegunki albo zauważenia objawów dyskomfortu w jamie brzusznej zgłosić się niezwłocznie do lekarza weterynarii. Po zbyt dużej ilości spożytego awokado należy sprowokować wymioty lub przeprowadzić płukanie żołądka. Oprócz tego stosuje się leczenie objawowe.
Czy pies może jeść awokado? Owoce dla psa są wartościowym dodatkiem do diety. Są źródłem błonnika, witamin i minerałów. Zawierają jednak cukier, którego nie można w dużej ilości podawać psom. Zdrowa dieta czworonoga powinna opierać się na mięsie, podrobach i tłuszczach zwierzęcych, a owoce w całej diecie powinny stanowić maksymalnie 5% dziennie dawki pożywienia. Miąższ z awokado podany w niewielkiej ilości będzie bezpieczny dla psa. Pomimo to lepiej sprawdzi się inny owoc: jabłko, gruszka, jagoda, banan, truskawka, żurawina lub brzoskwinia.