Strona głównaBiznesCzy warto być biegłym sądowym?

Czy warto być biegłym sądowym?

Biegły sądowy to ekspert, który powołany do danej sprawy ma sporządzić bezstronną opinię. Ta z kolei jest bardzo często traktowana jako główny środek dowodowy w sprawie. Wszystko dlatego, że w sprawach skomplikowanych nie zawsze wystarczające są przepisy polskiego prawa, by sędzia mógł wydać sprawiedliwy werdykt. Potrzebne są ekspertyzy, które pozwalają rozwikłać spór czy określić winę.

Sam tytuł biegłego sądowego przynosi prestiż i renomę. Przecież na listach biegłych sądowych, jakie widnieją przy każdym Sądzie Okręgowym na terenie Polski, wpisani są najlepsi fachowcy i specjaliści w swoim zawodzie. Można to w łatwy sposób sprawdzić, na przykład wpisując w wyszukiwarkę hasło „lista biegłych sądowych Płock”. Dzięki temu poznamy nazwiska tych, którzy służą podczas postępowań sądowych swoją wiedzą, umiejętnościami czy doświadczeniem.

Nie ma też wątpliwości, że rola biegłego sądowego pozwala stale się dokształcać. Ekspert musi sporządzać opinie na podstawie najnowszej wiedzy, najlepszych umiejętności i to nierzadko przy zastosowaniu nowoczesnej technologii. Ekspertyza ma być rzetelna i wiarygodna. Oczywiście sędzia może ją uznać bądź odrzucić, ale nikt nie może zarzucić biegłemu braku kompetencji. Te sprawdzane są zresztą w czasie kwalifikacji specjalisty na biegłego. Jego kadencja trwa 5 lat i przez ten czas zobowiązany jest on do realizowania opinii, jeśli tylko zostanie powołany przez sąd.

Biegły sądowy otrzymuje za swoją pracę odpowiednie wynagrodzenie. Te środki można traktować jako dodatkową premię, bo przecież bardzo często biegły sądowy pracuje też zawodowo w swoim zawodzie.

Kto może zostać biegłym sądowym?

O wpisanie na listę biegłych sądowych może wnioskować każdy, kto ukończył 25 lat, posiada zaświadczenie o niekaralności i wykazuje najwyższe kwalifikacji w swoim fachu. Warto podkreślić, że dzisiaj w polskich sądach brakuje biegłych sądowych praktycznie w każdej dziedzinie, przez co wydłuża się czas oczekiwania na rozprawy, a postępowania ciągną się nierzadko latami.

Jeden biegły sądowy może zostać wpisany na listę biegłych sądowych w różnych sądach, dzięki czemu swoje opinie może wystawiać w wielu sprawach.

Warto też wiedzieć, że biegłym sądowym można być ad hoc. Oznacza to, że ekspertyzę pomocną sędziemu w wydaniu sprawiedliwego werdyktu może wystawić specjalista, który nie jest wpisany na listę biegłych sądowych, ale jego kompetencje pozwalają uznać go za wiarygodnego fachowca.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne