Strona głównaZdrowiePowrót do aktywności fizycznej

Powrót do aktywności fizycznej

Wypadek, którego skutkiem jest częściowy paraliż ciała, choroba, której powikłaniem są niedowłady kończyn, a może defekt genetyczny, który należy usprawniać? W każdym z tych przypadków niezbędna okazuje się profesjonalna rehabilitacja. Tego rodzaju ćwiczenia i zabiegi medyczne mogą być stosowane zarówno u dużych, jak i małych pacjentów. Pamiętajmy jednak, że każde ćwiczenie musi być dobrane do indywidualnych potrzeb osób, które jak najszybciej chcą powrócić do dotychczasowej aktywności.

Rehabilitacja – krok I

Przede wszystkim skierowanie na rehabilitację wypisuje lekarz ortopeda bądź medyk związany z tą specjalizacją. Ośrodki rehabilitacyjne znaleźć można na terenie całej Polski. Można je wyszukać pod hasłem typu „rehabilitacja Mokotów” czy wpisując frazę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Co ważne, rehabilitacja w niektórych przypadkach jest refundowana. Oznacza to, że chory może korzystać z tej formy powrotu do zdrowia zupełnie za darmo. W przypadku tego rodzaju rehabilitacji pacjent musi jednak uzbroić się w cierpliwość, bo kolejki oczekujących są naprawdę długie. Nie zawsze można sobie na to pozwolić, a każdy kolejny dzień bez ćwiczeń tylko pogłębia problem.

Należy zaznaczyć, że obiekty, których realizowana jest profesjonalna rehabilitacja przy zastosowaniu sprzętu najnowocześniejszej technologii, to placówki prywatne. I to zresztą właśnie na ich usługi najczęściej decydują się osoby, które wykazują fizyczną dysfunkcję.

Rehabilitacja – krok II

Kiedy pacjent znalazł już odpowiednią placówkę, w której będzie realizował rehabilitację, warto zastanowić się nad metodami dochodzenia do aktywności fizycznej. Te najczęściej stosowane przez medyków to fizjoterapia, masaże manualne, kinezyterapia, hydroterapia, krioterapia bądź fizykoterapia – na przykład leczenie ultradźwiękami.

Rehabilitacja – krok III

Każdy lekarz zaznacza, że rehabilitacja może być tylko rozpisana indywidualnie, patrząc na problem medyczny, ogólny stan zdrowia pacjenta, jego potrzeby, oczekiwania oraz możliwości. Rozpoczęta rehabilitacja przynosi szybko pozytywne efekty, ale tylko wtedy gdy jest realizowana regularnie, przez określony czas. Źle dobrane zabiegi mogą zaś wyrządzić więcej krzywdy aniżeli korzyści, dlatego warto zdać się na kwalifikacje, umiejętności, wiedzę i doświadczenie specjalistów. Dzisiaj, przy zastosowaniu nowoczesnej technologii, powrót do sprawności fizycznej to proces znacznie krótszy i bardziej komfortowy dla pacjenta. Nie ma wątpliwości, że o własną aktywność trzeba dbać, bo nawet w najcięższych przypadkach udaje się pokonać chorobę.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne