Strona głównaSportGeneza futbolu

Geneza futbolu

Początków piłki nożnej należy szukać w XIX wieku na Wyspach Brytyjskich. Ten najbardziej popularny sport na świecie, zapoczątkowany został przez drużynę Sheffield Football Club, obecnie uważaną za najstarszy klub piłkarski na świecie.

Pierwsze narodowe rozgrywki na świecie zwane The FA Cup rozegrano w 1871 roku. Wzięło w nim udział 15 klubów. Natomiast pierwszy międzypaństwowy mecz Szkocja – Anglia rozegrano 30 listopada 1872 roku w Glasgow. Mimo takiego zarysu historycznego to Brazylię uznaje się za kolebkę rozwoju piłkarskiego świata. Każdy fan piłki nożnej zna takie nazwiska jak: Zico, Pele, Ronaldo, Ronaldinho, Rivaldo czy aktualnie będący na topie Neymar – grający we francuskim klubie Paris Saint Germain. To właśnie Brazylia jest najbardziej utytułowaną drużyną na świecie. Nawet legalni bukmacherzy najczęściej typują tą drużynę jako faworyta w każdym meczu.
Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 1930 roku w Urugwaju i po dziś dzień są rozgrywane systematycznie co 4 lata. Oprócz wspomnianych już i zarazem najbardziej popularnych Mistrzostw Świata rozgrywane są również inne turnieje – Mundial na skalę światową, Euro rangi Europejskiej oraz zawody ligowe.

Piłka nożna w Polsce również uważana jest za sport narodowy. Największym osiągnięciem naszych piłkarzy było zdobycie złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Do zwycięstwa poprowadził wtedy naszych piłkarzy Kazimierz Górski. Królem strzelców został Kazimierz Deyna, strzelając łącznie 9 bramek. Kolejny równie ważny medal – srebrny – Polacy zdobyli w 1992 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. Obecnie Polacy zajmują 8 pozycję w rankingu FIFA.
źródło: https://itotolotek.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne