Strona głównaSportGrasz w tenisa? – pamiętaj o dobrych butach treningowych

Grasz w tenisa? – pamiętaj o dobrych butach treningowych

Buty tenisisty to najważniejsza garderoba sportowca. To między innymi od tej części ubioru zależą również wyniki sportowca – muszą być one właściwie dopasowane, tak, aby tenisista był na korcie dzięki nim jak najszybszy.

Ze względu na specyfikę sportu nasze stopy powinny być przede wszystkim dobrze zabezpieczone podczas intensywnego ruchu. W innym przypadku, gdy stopy nie będą właściwie ułożone, może to przyczynić się do niechcianych kontuzji. Jeśli jesteś sportowcem od lat z pewnością wiesz, że buty do tenisa to podstawa tego sportu nie tylko w osiąganiu wyników, ale i również klucz do bezpieczeństwa na korcie. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tenisem, w dzisiejszym artykule przedstawimy kilka najważniejszych elementów, które buty do tenisa powinny posiadać.

Podeszwa – najważniejszy element butów do tenisa

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na rodzaj zakupu podeszwy butów tenisowych jest rodzaj powierzchni kortu na którym gramy. Oprócz tego dobra podeszwa do gry musi być zarazem twarda, stabilna oraz elastyczna. Podeszwę butów wybiera się ze względu na różny bieżnik podłoża. Możemy wyróżnić dwa rodzaje podeszwy butów tenisisty – do gry na kortach ziemnych oraz podeszwę uniwersalną do wszystkich typów nawierzchni.

Konstrukcja buta – miękka oraz elastyczna

Buty tenisowe prócz dobrej podeszwy muszą być przepuszczalne oraz lekkie – to pozwoli na stałą cyrkulację powietrza stóp podczas gry, co oznacza, że nie będą one zbyt szybko zmęczone oraz podrażnione. Jednocześnie należy pamiętać, aby męskie, jak i damskie buty tenisowe były przede wszystkim stabilne. Dobrze unieruchomiona stopa nie będzie narażona na skręcenia, a dzięki temu sportowiec uniknie wiele upadków na korcie.

Dobierz amortyzację odpowiednią dla intensywności gry

Zawodowcy w tym przypadku powinni poszukiwać obuwia do tenisa ze względu na najwyższy stopień amortyzacji stopy na korcie. Damskie buty tenisowe, jak i męskie powinny maksymalnie minimalizować drgania podczas intensywnych aktywności na korcie. Jeśli jednak butów do gry w tenisa szuka osoba, która grywa na korcie rekreacyjnie, amortyzacja butów powinna być na średnim poziomie.

Pamiętaj o wymianie starych butów

Zawodowcy, którzy większość swojego czasu spędzają na korcie wiedzą, ze buty nawet za największe pieniądze szybko się zużywają. Z tego względu nie warto oszczędzać i odwlekać na zakupie nowych butów, jeśli obecne są dość zniszczone. Bieżnik butów szybko się ściera, a materiał butów do tenisa szybko rozciąga oraz rozwleka.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne