Strona głównaLifestyleJak przygotować zwierzę na nowego członka rodziny?

Jak przygotować zwierzę na nowego członka rodziny?

Narodziny dziecka to bardzo ważny moment, zwłaszcza jeśli mamy w domu pupila. Przed przyjściem na świat naszego wyczekiwanego dziecka warto przygotować naszego czworonoga na zmiany, jakie nastąpią po narodzinach. Wiele osób niepotrzebnie stresuje się tym momentem. Okazuje się, że dzieci wychowywane od pierwszych dni przy zwierzętach są nie tylko bardziej odporne, ale również przyjazne. Uczą się przy okazji odpowiedzialności i cierpliwości. Zwierzęta za to odwzajemniają ich uczucia, a nawet mogą być wspaniałymi opiekunkami!

By jednak nasz pupil nie był zestresowany przyjściem na świat nowego człowieka, warto go przygotować dużo wcześniej. Nie oddzielajmy zwierzęcia od zabawek, które kupiliśmy, czy śpioszków. Gdy poczuje ich zapach przyzwyczai się również do zapachu małego człowieka. Nie będą one również nowością. Pojawienie się nowych przedmiotów na pewno wzbudzi ciekawość w zwierzęciu. Należy pokazać, że są to przedmioty jak każde inne. Może się z nimi zapoznać. Jeśli zaczniemy je ukrywać ta ciekawość może przerodzić się w niezdrową zaborczość. Warto z kotem czy psem trenować na małej lalce bezpieczne zachowania. Warto używać do tego lalki, która wydaje dźwięki.

Zwierzęta często agresją reagują na dźwięki, których nie znają albo płoszą się. Nagradzajmy smakołykiem każde zachowanie wobec lalki, które będzie pożądane. Nie unikniemy kontaktu dziecka ze zwierzęciem.  Ważne by był on bezpieczny, dlatego przyzwyczajajmy pupila do przebywania najpierw z lalką, a później z innymi dziećmi np. z rodziny. Musi wiedzieć jak zachować się w nowej sytuacji. Pomocne może być szkolenie, w którym psa lub kota nagradzamy za nieagresywne zachowanie wobec dzieci, czy szkoleniowe lalki.

Pamiętajmy, że im wcześniej zwierzę będzie przestawiało się z trybu bycia „jedynakiem” w rodzinie w tryb „drugiego dziecka”, tym lepiej przystosuje się do nowej sytuacji. Zwierzę może być na początku zaborcze o nowego członka rodziny, dlatego warto poświęcać mu prawie tyle samo, co naszemu dziecku. Nie poczuje się wtedy odrzucony. Kiedy zwierzę poczuje, że jest mniej kochane i doceniane niż nowy członek rodziny, może wobec niego być agresywne. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej, można zapytać o poradę. Weterynarz na pewno pomoże nam w tej kwestii. Weterynarz ma ogromne doświadczenie i wiedzę w zakresie zachowania zwierząt. Może pomóc nam w szkoleniu psa lub kota przed narodzinami dziecka. Możemy skonsultować się np. z Vetcor – weterynarza z miasta Koszalin.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne