W życiu każdego malucha jest ten szczególny okres czasu pomiędzy narodzinami a posłaniem dziecka do przedszkola. Sprawą pierwszorzędnej wagi jest odpowiednie jego zagospodarowanie, zwłaszcza jeżeli chodzi o rozwój fizyczny i emocjonalny pociechy. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej drugiej kwestii, rozwojowi emocjonalnemu małego człowieka, jednocześnie wskazując na sprawdzone metody wychowawcze proponowane dla świeżo upieczonych rodziców.
Dlaczego rozwój emocjonalny dziecka jest tak istotny?
Wystarczy wspomnieć, że chodzi tutaj o bardzo ważne w życiu umiejętności. Przede wszystkim gra toczy się o umiejętność rozumienia, wyrażania i radzenia sobie z emocjami. To wreszcie zestaw podstawowych cech charakteru (empatia, współczucie, złość, radość), które dzieci będą rozwijać w miarę dorastania, ale można je zacząć rozwijać już w bardzo wczesnym okresie dzieciństwa.
Trzeba przyznać, iż poruszanie się rodziców, zwłaszcza mniej doświadczonych, w meandrach dziecięcych emocji może być nie lada wyzwaniem. Jednak wspomaganie procesu dojrzewania przez mamę i tatę to klucz do sukcesu. Stan emocjonalny dziecka będzie przecież kształtował osobę, na którą wyrośnie i silnie wpłynie na jego codzienne zachowanie. Dzieci uczą się poprzez obserwację, a ludzie, z którymi spędzają najwięcej czasu, będą mieli największy wpływ na ich rozwój.
Kilka porad dla rodziców
Istnieje wiele sposobów, aby pomóc dziecku rozwijać się w tym obszarze i to zanim odwiedzą po raz pierwszy przedszkole. Kluczowa wydaje się oczywiście rozmowa, a dokładniej zachęcanie malucha do opowiadania o swoich uczuciach.
Zawsze można się posłużyć kartką papieru i rysować z dzieckiem uśmiechnięte albo smutne buzie. W konsekwencji może to prowadzić do dyskusji, podczas których pociechy wyjaśniają, dlaczego czują się tak, a nie inaczej. Rodzice powinni wówczas na spokojnie zasugerować sposoby radzenia sobie z emocjami. Jest to doskonały punkt wyjścia dla dzieci do nauki empatii. Stwierdzenia w rodzaju “wyglądasz na smutnego”, albo “ale jesteś radosna” też będę pomocne.
Świetnym pomysłem jest nauka emocji poprzez przedstawianie scenek teatralnych za pomocą kukiełek i innych zabawek. Dziecko zapamiętuje takie sceny na długo i uczy się wyciągać z nich konsekwencje. Podobnie jest z mądrymi (podkreślamy – mądrymi) bajkami w telewizji oraz książeczkami z rysunkami. Zawsze warto porozmawiać o uczuciach bohaterów.
A kiedy już nadejdzie ten moment i dziecko po raz pierwszy przekroczy próg przedszkola, wtedy z dodatkową pomocą ruszą specjaliści. Oni też korzystać będą z narzędzi takich jak książki, zabawki lub kukiełki, aby pomóc dzieciom poznać emocje i pomóc im je zidentyfikować. Domowe przetarcie szlaków przyda się tutaj bardzo!
Więcej na: przedszkole Białystok