Strona głównaSportJedz owoce i warzywa!

Jedz owoce i warzywa!

Warzywa i owoce zajmują ważne miejsce we współczesnej piramidzie żywienia. Nic dziwnego, dostarczają do naszego organizmu wiele cennych witamin i minerałów, które są niezastąpione. Najlepiej kupować je bezpośrednio u rolników. Jeżeli akurat nie mamy takich w pobliżu, z powodzeniem codzienne zakupy warzyw i owoców możemy robić na placu targowym w naszym mieście. Dostaniemy tam właściwie wszystkie możliwe, zdrowe przysmaki, a ceny owoców i ceny warzyw zazwyczaj będą tam znacznie niższe niż w supermarkecie.

5 porcji warzyw i owoców dziennie

To zalecenia dietetyczne, dla każdego z nas opracowane przez ekspertów w dziedzinie żywienia. Jednorazowa porcja oznacza w tym przypadku ok. 80 g świeżych owoców lub warzyw. Dodatkowo zaleca się, aby warzywa stanowiły 3/4, a owoce 1/4 dziennego zapotrzebowania. Porcję może stanowić także szklanka świeżego soku warzywnego lub owocowego. Dzięki takiej diecie, bogatej w warzywa oraz owoce, dostarczamy organizmowi wszystkiego, co niezbędne. Wpływa to na lepsze samopoczucie i kondycję na co dzień.

Warzywa i owoce do każdego posiłku

Nie każdy lubi spożywać warzywa i owoce. Szczególnie problem pojawia się u dzieci, które niestety zazwyczaj nie przepadają za tymi jakże zdrowymi smakołykami. Wart więc starać się “przemycić” e do codziennych posiłków. Do każdego posiłku warto dorzucić choć trochę owoców lub warzyw. Ten dobry nawyk z pewnością z czasem wejdzie nam w krew i nie będziemy mogli sobie wręcz wyobrazić sobie posiłku bez żadnego owocu lub warzywa.

Warzywa i owoce w sokach i przecierach

To kolejny sposób, aby podać je w formie bardziej przystępnej, dla tych, którzy niekoniecznie za nimi przepadają. Pożywne zupy z miksowanych warzyw sprawią, że skusi się na nie właściwie każdy. To także dobry sposób dla dzieci, które nie widząc, co tak naprawdę jedzą, są bardziej skłonne do spróbowania. Tak samo soki owocowe, pozwalają podać w ciekawy sposób owoce, które mogą stanowić orzeźwienie w ciągu męczącego dnia w pracy. Warto szukać ciekawych sposobów na podanie warzyw i owoców.

Próbuj nowe smaki

Kto powiedział, że warzywa i owoce są nudne? Obecnie dzięki temu, że sprowadzamy je z różnych zakątków świata, mamy dostęp do naprawdę ciekawych okazów! To nic złego, że niektóre smakują nam mniej lub bardziej. Najważniejsze to nie zrażać się i nie nabywać uprzedzeń. Jeżeli jakieś smaki nam nie przypadną do gustu, to warto szukać nowych, które z pewnością także są bogate w potrzebne nam witaminy i minerały.

Codzienne kupowanie i spożywanie warzyw oraz owoców to doby nawyk, który należy w sobie wykształcić. Najlepiej zaopatrywać się w nie na targowiskach miejskich, gdzie sprzedają je rolnicy, co gwarantuje najwyższa jakość i świeżość produktów. Różnorodność dostępnych gatunków sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wystarczy jedynie odpowiednio podać i przyrządzić zakupione owoce i warzywa, a z pewnością podbiją one naszą kuchnię. Warto eksperymentować, szukać wciąż nowych potraw, gdzie można łatwo przemycić cenne składniki w postaci warzyw i owoców.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne