Strona głównaZdrowieMedycyna estetyczna - krótka historia

Medycyna estetyczna – krótka historia

Medycyna estetyczna sięga swoją historią do czasów starożytnych, gdzie panujący powszechnie kult piękna u Egipcjan, Greków i Rzymian inspirował już wtedy starożytnych medyków do przeprowadzania zabiegów korygujących urodę, głównie u kobiet. Oczywiście zabiegi te różniły się od naszych współczesnych, ale wszystkim przyświecał ten sam cel, czyli poprawa wyglądu zewnętrznego oraz poprawa jakości życia. 

Medycyna estetyczna jako nowa dziedzina medyczna pojawiła się dopiero w latach 70.XX w. we Francji. Za twórcę tej dyscypliny uważa się francuskiego endokrynologa Jeana Jacquesa Legranda. Założył on pierwsze na świecie Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. W ślad za nim towarzystwa o podobnym charakterze zaczęły pojawiać się w innych krajach. W 1978r. w Mediolanie został utworzony pierwszy instytut naukowy, który zainicjował wprowadzenie medycyny estetycznej jako przedmiotu nauki do mediolańskiego uniwersytetu.

Medycyna estetyczna w Polsce 

Do Polski medycyna estetyczna jako nauka dotarła w latach 90. XXw. Zapoczątkowała ją organizacja Sekcja Medycyny Estetycznej powstała przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. Organizacja ta zajęła się przede wszystkim popularyzacją dziedziny. Od 2010r. organizacja funkcjonuje jako Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Dla potencjalnych pacjentów znaczenie tej instytucji polega na prawie do certyfikacji lekarzy o specjalności medycyna estetyczna i sformułowaniu kryteriów certyfikacji.

Istnieje również europejska organizacja skupiające lekarzy medycyny estetycznej, to Międzynarodowy Związek Medycyny Estetycznej z siedzibą w Paryżu. Organizacja ta powstała jeszcze w latach 70. XXw. i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Zrzesza ponad 20 narodowych towarzystw medycyny estetycznej, w tym towarzystwo polskie od 1995r.

Zadaniem medycyny estetycznej jest zapewnienie pacjentom wysokiej jakości życia poprzez działania profilaktyczne ukierunkowane na spowolnienie procesów starzenia się skóry oraz na działania rekonstrukcyjne odtwarzające stan skóry sprzed tych procesów.

Więcej na: http://felknerestetyczna.pl/medycyna-estetyczna/lipoliza-iniekcyjna/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne