Strona głównaZdrowieNaturopatia w pełnej odsłonie

Naturopatia w pełnej odsłonie

W dzisiejszych czasach co raz większą uwagę przykłada się do dbania o zdrowie. Nie tylko ważne stało się dbanie o zdrową i zadbaną sylwetkę, ale też do profilaktyki zdrowotnej oraz medycyny naturalnej. Na popularności zyskują zabiegi medycyny naturalnej, naturoterapii, homeopatii, leczenia dietą i masażami. Bardzo popularna staje się naturoterapia jako odpowiednik na powrót do domowych  metod leczenia i dbania o zdrowie. Zwraca się co raz większą uwagę nie tylko na leczenie doraźnych dolegliwości, ale na holistyczne (całościowe) dbanie o zdrowie i samopoczucie pacjenta.

 

Czym jest naturopatia i kiedy się ją stosuje?

Naturopatia odwołuje się do założeń holistycznego dbania o ochronę energii życiowej. Naturoterapia  wykorzystuje wiele dziedzin i metod leczniczych, mając na celu optymalizację zdrowia, poprawę jakości życia, a nawet samo leczenie takich jak akupunktura, leczenie dietą, masaż, hydroterapia, ziołolecznictwo, osteopatia, refleksologia, aromaterapia. Naturopatia ściśle wiąże dolegliwości duszy z dolegliwościami ciała.

Naturopatia jest dziedziną medycyny naturalnej skupiającej się na profilaktyce zdrowotnej – to znaczy, że idealnie sprawdzi się dla osób, które dbają o zdrowie, nie mają jakichś większych dolegliwości i chcieliby ten stan utrzymać jak najdłużej. Naturopatia jednak może okazać się również bardzo skuteczna jako wspomaganie terapii leczenia takich dolegliwości jak: zmęczenie, bezsenność, bóle brzucha, bóle głowy, dolegliwości górnych dróg oddechowych. Nie powinna być ona natomiast stosowana przy zdiagnozowanych dolegliwościach jako terapia główna, może być jednak świetną terapią wspomagającą leczenie. Ta dziedzina medycyny naturalnej stara się dotrzeć do przyczyn występowania dolegliwości i ich usunięcia.

 

Jak przebiega wizyta u naturoterapeuty?

Naturoterapeuta może być specjalistą z zakresu jednej z dziedzin naturoterapii np. dietetyk, refleksolog lub zajmować się wszystkimi dziedzinami na raz, tak zwanym specjalistą holistycznym. Podczas wizyty u naturoterapeuty ustalany jest bilans energii życiowej oraz plan jej naprawy wykorzystując wszystkie dobrodziejstwa medycyny naturalnej.  Zalecona może być na przykład akupunktura, refleksologia lub leczenie dietą.

 

Jakie są przykładowe dziedziny naturoterapii?

Akupunktura – polega na stymulacji punktów akupunktury. Pozytywnie wpływa na określone organy i ich funkcjonowanie oraz poprawia przepływ energii w ciele, udrażniając kanały energetyczne, czyli meridiany. Opiera się ona na twierdzeniu, że w ciele człowieka krąży energia witalna Qi (czyt. czi). Ten przepływ energii Qi może zostać zablokowany, meridiany ulegają wtedy osłabieniu, a pacjent zaczyna chorować. Akupunktura opiera się zatem na korygowaniu niewłaściwego przepływu energii Qi i pomaga przywrócić równowagę w organizmie. Metody akupunktury znane są już od czasów neolitu (czyli ok. 4000 lat p.n.e.).

Refleksoterapia – Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powodująca reakcje fizjologiczne, które mogą stymulować możliwości samouzdrawiania organizmu. Refleksoterapia nakierunkowana jest na to, aby pacjent odzyskał równowagę fizjologiczną, a w dalszej konsekwencji szybciej wrócił do zdrowia. Refleksoterapia stóp to masaż koncentrujący się na określonych punktach umiejscowionych na stopach, których stymulacja pozytywnie wpływa na pracę organów w ciele człowieka i pobudza organizm do samo leczenia, dzięki udrażnianiu meridian, czyli przepływu energii.

Leczenie dietą – holistyczne podejście do zdrowia pacjenta, które może ulec poprawie dzięki stosowaniu odpowiedniej diety i dostarczaniu odpowiednich ilości witamin i mikroelementów niezbędnych do optymalnego funkcjonowania organizmu.

 

 

 

 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne