Strona głównaPozostałeDobre kolumny stereo do domowego zestawu audio.

Dobre kolumny stereo do domowego zestawu audio.

W każdym domu, z całą pewnością znajduje się w salonie kącik audio/rtv. Z reguły znajdziemy tam bardzo dobrej klasy telewizor, niejednokrotnie 4K, oraz odtwarzacz DVD. Czasami można natknąć się na zestaw kina domowego, który już w pewnym zakresie poprawia jakość odtwarzanego dźwięku. Jednakże nie zagwarantuje nam to takiej samej jakości, jak solidne kolumny stereo z dopasowanym wzmacniaczem. Dlatego też, jeśli jeszcze nie zakupiliśmy zestawu kina domowego, warto się nad tym dobrze zastanowić. Może okazać się, iż kolumny stereo z odpowiednim do nich wzmacniaczem, zapewnią nam o wiele lepszy poziom jakości dźwięku.

Gdzie kupić dobre i niedrogie kolumny stereo?

Jest to chyba podstawowe pytanie w tym przypadku. W końcu, aby w salonie przygotować mały kącik audio, musimy mieć dobry sklep audio, w którym się zaopatrzymy w niezbędny sprzęt. Oczywiście z góry odradzamy lokalne bazary czy też markety, bowiem z reguły nie dostaniemy tam nic sensownego. Będzie to sprzęt z co najwyżej przeciętnej półki jakościowej. W tym szczególnym przypadku, niezbędny będzie nam profesjonalny sklep audio dysponujący stosunkowo szerokim asortymentem. Zdając sobie sprawę z tego, iż takich sklepów nie uświadczymy w każdym mieście, można skusić się nawet na zakupy internetowe. Ma to swoją jedną, wielką zaletę. Wybierając się do salonu odsłuchowego w sklepie audio, od razu wyrobimy sobie pewne wrażenia odsłuchowe. Kiedy zaś dany sprzęt ustawimy w naszym salonie, raczej nie zagra on nam tak samo. Może być gorzej, ale także i lepiej. Wynika to z faktu tego, iż pomiędzy naszym salonem a sklepem audio będzie dość sporo różnica w kwestii akustyki pomieszczenia. Kupując zaś w internetowych sklepach nie narażamy się na wyrobienie wizji dźwięku, jakiego oczekujemy. Dostajemy sprzęt, podłączamy kolumny stereo do wzmacniania i sprawdzamy, czy osiągnięta jakość dźwięku jest zadowalająca.

 Jakie kolumny stereo wybrać do naszego salonu?

Oczywiście wybierając kolumny stereo do naszego salonu musimy od razu kierować się także wyborem wzmacniacza. Jeśli już jakowyś w domu posiadamy, trzeba będzie starannie spisać jego parametry, czyli moc muzyczną oraz impedancję wyjściową. Są to dwa najważniejsze parametry doboru komun stereo do wzmacniacza.

  • Moc muzyczna wzmacniacza stereo – wyrażana w watach. Kolumny najlepiej jeśli będą o około 20% mocniejsze od mocy nominalnej wzmacniacza
  • Impedancja wyjść wzmacniacza stereo – wyrażana w Ohmach. Tutaj zasada jest taka, iż kolumny stereo nie mogą mieć impedancji mniejszej niż ta, we wzmacniaczu. Najlepiej jeśli będzie ona taka sama. Jednakże większa także może być, choć w takim przypadku będziemy tracić nieco na mocy. Nic się jednak nie stanie ani z kolumnami ani ze wzmacniaczem.

Mniejszy poziom impedancji kolumn głośnikowych od impedancji wzmacniacza grozi uszkodzeniem końcówki mocy.

Jednym słowem powinniśmy kolumny stereo dobierać najlepiej razem ze wzmacniaczem, lub do posiadanego już wzmacniacza. Dzięki temu osiągniemy odpowiednią jakość dźwięku i pełne bezpieczeństwo dla naszego sprzętu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne