Gdyby w ramach sondy zapytać dowolnego przechodnia, czy warto uczyć się języków obcych, prawdopodobna odpowiedź brzmiałaby “To zależy”. Pomimo pozornej prostoty i ogólności tego twierdzenia trudno się z nim nie zgodzić. Znajomość języków obcych to ogromna pomoc w wielu dziedzinach życia – od pracy poprzez naukę i rozrywkę, a nawet w życiu codziennym czy wypoczynku. Jednak nauka nowego języka to przede wszystkim inwestycja – aby opanować go, należy poświęcić na naukę dużo czasu i energii. W obliczu postępującej globalizacji warto mieć w zanadrzu jak najwięcej umiejętności językowych, a jeśli mowa o tych najpopularniejszych, takich jak angielski czy niemiecki – jest to wręcz obowiązkowe.
Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
Rozwój własnych zainteresowań i lepszy dostęp do rozrywki
Gdyby chcieć porównać procentowy udział polskich tekstów kultury w światowych zbiorach, prawdopodobnie byłoby to około jednego procenta, być może nawet mniej. Oznacza to, że ludzie nieznający języków innych niż polski tracą dostęp do ogromnych zasobów kultury innych krajów – alternatywnie zdani są na łaskę tłumaczy i lektorów. Podobnie jak z kulturą jest tutaj z nauką – czytając wyłącznie polskojęzyczne blogi, prace czy publikacje jest się skazanym na to, że po jakimś czasie wszelkie treści będą się powtarzać. Aby móc chłonąć jak najwięcej wiedzy czy rozrywki, należy czerpać z całego świata – ten zaś otwiera się tylko dla tych, którzy potrafią je zrozumieć i zinterpretować.
Znajomość języków otwiera również szereg możliwości poznawczych. Jednym z przykładów jest tutaj kontekst – opanowanie języka, w którym powstał dany tekst kultury, pozwala na zrozumienie zagadnienia, idiomu lub żartu, którego tłumaczenie nie było w stanie oddać. Podnosi to też jakość odbioru dzieła jako takiego w czystej postaci, nienaruszonego przez osoby trzecie.
Podnoszenie kompetencji i szersze perspektywy pracy
Globalizacja sprawia, że zasadniczo nie istnieje już branża, w której nie byłby potrzebny chociażby język angielski. Poprzez coraz lepiej wyedukowane w tej dziedzinie społeczeństwo coraz trudniej zaimponować potencjalnym pracodawcom samym językiem angielskim, dlatego warto podjąć się nauki również innych języków, tak, aby poszerzyć swój arsenał zdolności. Dzięki takiej praktyce można zresztą podjąć się na przykład pracy zdalnej dla firmy zagranicznej za potencjalnie znacznie większy dochód, niż ten osiągalny na podobnym stanowisku w Polsce. Perspektyw jest wiele, a języki pozwalają je z łatwością odkryć.
Podróże kształcą
Aby zrozumieć świat, najlepiej zobaczyć go na własne oczy. Dzięki powszechnej komunikacji krótko- i dalekodystansowej jest to tak tanie i proste, jak jeszcze nigdy dotąd. Warto wykorzystać możliwości, które daje nam technologia, a aby wydobyć ze swych podróży jak najwięcej, warto poznać język tubylców na pewnym poziomie. W praktyce wystarczy znajomość tych najpopularniejszych (angielski, hiszpański, francuski), aby poradzić sobie na każdym kontynencie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyswoić sobie również te lokalne w stopniu przynajmniej podstawowym.