Strona głównaSportJak wybrać właściwie hodowlę, w której kupisz psa rasowego?

Jak wybrać właściwie hodowlę, w której kupisz psa rasowego?

Szukasz rasowego szczeniaka? Wybór odpowiedniej hodowli ukochanej rasy to pierwszy i najważniejszy krok. Na początku możesz sporządzić sobie listę hodowców Twojej rasy. Poszukać na ich temat opinii, pojechać na kilka wystaw psów rasowych, które organizowane są przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jako jedyny w naszym kraju jest członkiem FCI – Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej. Bardzo pomocna w tej kwestii może być wyszukiwarka hodowli psów rasowych, w której znajdzcieie hodowle nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Na takiej wyszukiwarce od razu będziecie mieli wyselekconowane hodowle, bez pseudohodowców. Wszystkie należące do światowej organizacji FCI- Fédération Cynologique Internationale
Kiedy umówisz się z wybranym już hodowcą na odwiedziny w hodowli, warto do takiego spotkania dobrze się przygotować i mieć ze sobą spisanych kilka pytań na które chciałbyś znać odpowiedź. Przykładowe pytania jakie możesz zadać hodowcy:
  1. Co przyczyniło się do tego, że to właśnie ta rasa została wybrana do hodowli?
  2. Jakie są psy tej rasy?
  3. Czy rodzice byli badani pod kątem wykluczenia chorób, jakie występują w wybranej przez Was rasie i czy jest możliwość wglądu do dokumentów?
  4. Dlaczego akurat taki wybór rodziców do miotu?
  5. Czy rodzice szczeniąt mają uprawnienia hodowlane, bowiem nie każdy pies, który jest w ZKwP może zostać rodzicem?
  6. Jakie charaktery mają rodzice szczeniaków?
  7. Czy maluszki przeszły już przegląd hodowlany?
Taka wizyta jest bardzo ważna, ponieważ widzisz w jakich warunkach trzymane są psy, masz możliwość zobaczenia rodziców szczeniąt, w jakiej jest kondycji mama szczeniąt, jakie są ogólne warunki panujące w hodowli. Zawsze możesz poprosić hodowcę o wgląd do rodowodu rodziców, o wgląd do badań, bo np. Twoja rasa obciążona jest chorobami genetycznymi. Zapytaj się co robi hodowca, aby uniknąć lub ograniczyć do minimum występowanie niektórych chorób danej rasy. W przeciwnym razie możesz zapłacić więcej niż się spodziewałeś w nieprzewidzianych rachunkach za weterynarza. Dobry i uczciwy hodowca opowie Ci o wadach i zaletach swojej rasy.
Jeżeli natomiast hodowca odmówi i nie będzie chciał Wam pokazać hodowli, to powinniście omijać to miejsce. Osoba, która nie ma nic do ukrycia, chętnie z Wami porozmawia, podzieli się wiedzą jaką posiada na temat swojej rasy oraz zaprezentuje swoje wspaniałe psy.
Należy również pamiętać, że hodowca także będzie Was pytał i bądźcie na to przygotowani. W końcu chce sprawdzić do jakiego domu powędrują jego ukochane szczenięta.
Kupując psa z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce, masz większe szanse, że Twój wymarzony pies będzie zdrowy, w dobrej kondycji, z wielopokoleniowym rodowodem i potwierdzonym pochodzeniem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne