Strona głównaLifestyleTajniki wiatarianizmu

Tajniki wiatarianizmu

Witaranizm bywa także nazywany surową dietą. Dlaczego warto postawić właśnie na to podejście do żywienia? Co łączy witaranizm weganizmem?  Czy wiatrianizm jest sposobem na młodnienie?

Na czym polega witaranizm?

Naczelną zasadą wyróżniającą witarianizm spośród pozostałych diet jest wykluczenie spożywania pokarmów poddanych obróbce termicznej powyżej 42 stopni Celsjusza. Głównymi produktami, na bazie których są tworzone posiłki są warzywa oraz owoce. Co ciekawe, w ramach tej diety teoretycznie można spożywać mięso oraz jajka jednak ze względu na brak obróbki termicznej to tak naprawdę mało kto decyduje się na taki krok. Raczej osoby stosujące witarianistyczne podejście do żywienia stawiają na witarianizm wegański, który wyklucza spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawowymi produktami, na bazie których wykonywane są posiłki są warzywa i owoce. W spożywanych posiłkach i napojach witarianie powinni unikać cukru rafinowanego (tradycyjny cukier produkowany na bazie buraka cukrowego). Ponadto, zgodnie z dietą nie powinno spożywać się alkoholu i kofeiny.

Dlaczego witarianie nie stosują obróbki cieplnej w wysokiej temperaturze?

Temperatura, powyżej której witarianie nie wykonują obróbki cieplnej to 42 stopnie Celsjusza. Jest to granica powyżej które dochodzi do ścinania białka. Jest to granica, powyżej której aminokwasy łączą się z odpornymi na enzymy wiązaniami i tym samym białko traci kluczowe elementy odżywcze.

Jednak to nie moment ścinania białka w jakach ma największe znaczenie, gdyż podstawą jest spozywanie warzyw i owoców. Witarianie nie chcą niszczyć enzymów i składników mineralnych jakie są zawarte w owocach i warzywach. Według tej teorii kluczowe składniki odżywcze są tracone w momencie obróbki cieplnej w zbyt wysokiej temperaturze.

Witarianizm jako sposób na odmładzanie?

Witarianizm oczywiście nie jest sposobem na odmłodnienie. Jednak warto wiedzieć, że większość ludzi spożywa produkty przetworzone, które powodują, że odczyn pH jest kwaśny. Tymczasem dieta witariańska pozwala zachować zasadowy odczyn pH i tym samym proces starzenia się organizmu jest wolniejszy niż u osób z kwaśnym pH. Między innymi stąd witaranizm bywa nazywanym „odmładzaniem na surowo”.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne