Strona głównaTurystykaSuche rękawice z kryzą - czym są i jak je stosować?

Suche rękawice z kryzą – czym są i jak je stosować?

W przypadku nurkowania z profesjonalnym sprzętem ważne jest, by zadbać o komfort cieplny naszego ciała. Kombinezon i wszystkie elementy muszą zostać dobrze dobrane i uszczelnione, by woda nie przedostała się w żaden sposób do wnętrza stroju. W tym celu pomagają suche skafandry i pierścienie do skafandra.

Montaż rękawic z kryzą

Założenie rękawic, mających pierścienie dryglove jest proste. Mamy wybór dwóch typów pierścieni do skafandra suchego – wklejone i włożone. Rękawice z kryzą do skafandra montujemy tylko raz i nie ma potrzeby ich ściągania między zanurzeniami. Przy zakładaniu kryzy dobrze jest posmarować rękaw skafandra mydłem, dzięki czemu poślizg sprawi, że montaż będzie łatwiejszy.

Zależnie od grubości rękawic używamy różnych pierścieni zaciskowych B (do dyspozycji mamy dwa pierścienie – mały do rękawic grubych, duży do rękawic cienkich).

Jak wkleić kryzę do skafandrów różnego typu?

Pierścienie do suchego skafandra muszą być odpowiednio konserwowane. Należy smarować oringi, ponieważ jego poślizg pomoże w łatwiejszym zakładaniu i ściąganiu rękawic. W ten sposób sprzęt posłuży nam dłużej w dobrej kondycji.

W celu przygotowania pierścieni do wklejenia należy ściągnąć oring z pierścienia (używając czegoś wąskiego do podważenia). Następnie nabrać smar silikonowy w stałej postaci na palec wskazujący i kciuk i rozsmarować na oringu. Smar powinien zostać rozsmarowany na całym oringu, jak najcieńszą warstewką – nigdzie nie powinno być grubej warstwy. Można w tym celu obracać w palcach dookoła oring. Następnie przygotowaną uszczelkę wkładamy na powrót na miejsce do pierścienia.

Należy wykonywać czynność starannie i powoli, by nie ubrudzić smarem silikonowym pierścienia – wtedy należy go wytrzeć dokładnie. Posmarowany pierścień może doprowadzić do rozłączenia rękawic ze skafandrem lub do nieszczelności, przez co do wnętrza dostanie się woda.

Wlanie wody do skafandra suchego w trakcie nurkowania nie jest komfortowym uczuciem. W przypadku źle wklejonego pierścienia do kryzy może pojawić się problem ze zbyt małymi oporami tarcia, dlatego proces zakładania uszczelki jest bardzo istotny.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne