Rollery do masażu stają się coraz bardziej popularnymi akcesoriami, które można znaleźć już na wielu siłowniach, salach fitness oraz w domach osób aktywnych fizycznie. Jest to niezawodne narzędzie niosące ulgę zmęczonym mięśniom i przyspieszające ich potreningową regenerację.
Na rynku znajdziemy wiele rollerów występujących również pod nazwą wałek do masażu, wałek treningowy czy kółko rehabilitacyjne. Różnią się one twardością, materiałem, z którego zostały wykonane oraz strukturą.
W tym artykule powiemy Ci, do czego służą rollery, jak z nich korzystać oraz jak dopasować najlepszy roller do Twoich indywidualnych potrzeb.
Co to jest roller do masażu?
Ten wydawać by się mogło niepozorny wynalazek może okazać się zbawieniem dla Twoich zmęczonych mięśni. Przy jego użyciu możesz zaaplikować sobie sesję automasażu, który przyspieszy potreningową regenerację, a także przyczyni się do szybszego leczenia urazów mięśniowych.
Jest to bardzo prosty przyrząd o kształcie wałka, czyli walca, który może być wypełniony lub pusty w środku. Może być zupełnie gładki lub posiadać liczne wypustki w różnych kształtach i kombinacjach. Poszczególne modele różnią się również od siebie stopniem twardości.
Jakie korzyści daje używanie rollera?
Wałki do masażu przede wszystkim pozytywnie wpływają na krążenie. Dzięki poprawie krążenia ich używanie przyspiesza regenerację i rozluźnia napięcie mięśniowe po wymagających treningach. Ponadto, ich regularne stosowanie może pomóc w pozbyciu się niechcianego cellulitu oraz zbędnej tkanki tłuszczowej.
Korzystanie z wałków z wypustkami, które powodują nacisk na mięśnie, może być idealnym uzupełnieniem zaplanowanej wizyty u fizjoterapeuty lub etapem samodzielnej nauki masażu. Używane są również podczas terapii rehabilitacyjnej mającej na celu przyspieszenie powrotu do aktywności po kontuzji lub urazie, lecz także jako profilaktyka, mająca na celu zapobieganie im.
Oprócz zastosowania czysto regeneracyjnego, można stosować rollery jako akcesoria do rozciągania, które pomogą w poszerzeniu zakresów ruchowych w obrębie różnych partii ciała. Bardziej delikatne wałki znajdują też zastosowanie w sesjach relaksacyjnych.
Rodzaje wałków do masażu
Szeroka oferta rollerów dostępnych na polskim rynku może przyprawić o zawrót głowy. Możemy przebierać w różnorodnych modelach o ciekawych kształtach i kolorach. Jakie parametry są jednak najważniejsze podczas dokonywania wyboru?
Po pierwsze, będzie to twardość wałka. Miękkie, piankowe rollery znajdą zastosowanie w zabiegach relaksacyjnych, podczas których bardzo delikatnie walczy się z napięciem mięśniowym Są polecane osobom początkującym, które wcześniej nie miały do czynienia z automasażem.
Rollery o średniej twardości również mogą być używane przez osoby początkujące. Zaleca się ich zakup osobom o nieco bardziej rozbudowanej sylwetce i przeciętnej budowie ciała.
Twarde wałki natomiast idealnie sprawdzą się, jeśli chcesz przynieść ulgę spiętym i przetrenowanym mięśniom. Sięgnięcie po nie zaleca się osobom zaawansowanym, atletom i sportowcom. Zapewniają najbardziej intensywne wrażania z rolowania.
Następnie, przyjrzyjmy się fakturze wałków do masażu. Gładkie rollery do masażu sprawdzą się, jeśli chcemy wykonać samodzielny masaż większych partii mięśni. Zapewniają one równomierne rozłożenie nacisku i bardziej nadadzą się do zabiegów relaksacyjnych.
Wałki z wypustkami natomiast będę generowały punktowe napięcie, pobudzając krążenie w wybranej partii masowanego mięśnia. Sprawdzą się doskonale jako narzędzie przyspieszające regenerację spiętego fragmentu ciała czy podczas leczenia urazów.
Do dyspozycji mamy jeszcze wałki najeżone kolcami, których użyjemy do zaktywizowania mięśni głębokich.
Rollery występują też w różnych rozmiarach. Krótsze modele przydadzą się do punktowego masażu mniejszych partii ciała takich jak ręce czy łydki. Dłuższe wałki natomiast zapewnią idealny nacisk na większe partie mięśniowe takie jak plecy czy pośladki.
Jaki roller wybrać?
Wszystko będzie zależało od tego, jakie ma być podstawowe przeznaczenie rollera. Czy chcesz używać go do ćwiczeń rozciągających, czy do delikatnego, relaksującego masażu, a może do intensywnego wzmocnienia ukrwienia i przyspieszenia regeneracji po wyczerpującym treningu.
Kierując się wyżej omawianymi cechami, będziemy mogli nieco zawęzić pole poszukiwań. Ponadto warto zwrócić uwagę, na materiał, z którego został wykonany dany roller oraz jaka jest sama jakość jego wykonania.
Przyjrzyj się wykończeniu i krawędziom, a także zdecyduj, który z wałków będzie przyjemniejszy w użytkowaniu: wykonany z PVC, pianki, PE czy skóry syntetycznej.
Ważny jest również maksymalny dopuszczalny nacisk. Standardowe produkty powinny wytrzymać około 100 kilogramowe obciążenie. Będzie to z pewnością wartość niewystarczająca dla osób o atletycznej sylwetce. Modele nastawione na wytrzymałość potrafią mieć ten parametr niemal dwa razy większy.
Ceny rollerów wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Zawsze najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie średnia półka cenowa. Jeśli masz jakieś szczególne wymagania i zależy Ci na jak najlepszym konkretnym parametrze rollera, może się okazać, że będziesz musiał za niego więcej zapłacić.
Przed wyborem warto zapoznać się z opiniami na forach czy w mediach społecznościowych. Można też sięgnąć po produkt bardziej znanej marki, która od lat zajmuje się produkcją i dystrybucją rollerów. Skorzystamy wtedy z ich doświadczenia i zapewnimy sobie lepszą jakość obsługi klienta.